Dondurulan İnsanlar Uyanabilecekler mi?

İnsanların dondurularak daha sonrasında uyandırma fikri 1773’te Benjamin Franklin’in bilim insanı olan Jacques Dubourg’a yazdığı mektup ile başlamıştır. Mektupta Franklin gelişen teknolojinin ölü insanı dondurarak tekrar uyandırılabileceğini düşünmüş ve bu olayın 100 yıl sonra Amerika’yı bir günlüğüne dahi olsa tekrar görme hayalinden bahsetmiştir. Franklin’in mektuba yazdığı hayali günümüzde somutlaştırıldığında bazı soruları su yüzeyine çıkartmıştır. Dondurulmuş insanlar yeniden canlanabilir mi, başka tür canlılarda bu deney gerçekleştirildi mi, kriyonik nedir ve bu deney nasıl gerçekleştiriliyor?  Tüm soruların cevapları için okumaya devam ediniz.

Dondurulan İnsanlar Uyanabilecekler mi ?

Benjamin Franklin’in düşüncesiyle başlanıp hayata geçirilen bu fikir 1955 yılında dondurulmuş fareyi mikrodalga dietermi yöntemiyle kısaca canlının bünyesinin mikrodalga ışınını emmesi sağlanarak farenin bedeninin çözülerek yaşama geri dönmesi sağlanmıştır. 1967 yılında ilk dondurulan insan Amerikalı bilim insanı James Hiram Bedford’dur. Bu süreçte Alcor Life Extension Foundation(Yaşam Uzatma Vakfı) kar amacı gütmeyen kuruluş olarak Evan Cooper tarafından kurulmuştur.  Bu kuruluşta deneyin amacı olan, insanların klinik olarak ölümlerinden sonra dondurularak gelişen teknolojide tekrar uyandırılabilecekleri üzerinedir.

Bu işlem yapılma amacı hastalıklarına çare bulunamamış insanların dondurularak gelecekte uyandırılarak gelişen teknoloji sayesinde hastalığının tedavisinin gerçekleştirilmesidir. James Hiram Bedford’de yakalandığı böbrek kanserinin kendi döneminde çözümü olmadığı sebebiyle bu deneye gönüllü olmuştur. Peki deney nasıl gerçekleşiyor? İşlemin gerçekleşmesi için hukuki boyutta problem yaşanmaması için belgeler imzalayan hasta, öldükten sonra damarlarındaki kan boşaltılarak sıfır derecenin altında dahi olsa donma özelliği göstermeyen antifriz ve organların korunumu için hazırlanan karışım ile yer değiştiriliyor ve beden -196 dereceye sahip nitrojen dolu tüplere yerleştiriliyor.  Bu işlem de kriyonik adı ile geçmektedir.

Dondurulan İnsanlar Uyanabilecekler mi ?

Deneyin gerçekleşmesine inananlar kadar çoğu bilim insanı ise bunun gerçekleşememe olasılığının çok yüksek olduğundan bahsetmekte. İnsanların dondurulduktan sonra tekrar uyanabilme ihtimalinin olduğunu düşünen bilim insanları ise kış uykusuna yatan kaplumbağaların kendilerini kristallendirip daha sonrasında çözünerek hayata geri gelmelerini örnek olarak göstermektedirler. Bu süreçte kurbağanın da dolaşım sisteminin durması deneydekiyle paraleldir. Çok riskli olduğu halde hastalıklarının çaresi bulunabileceğini düşünüp dondurulmaya kara veren insanlar yerinde siz olsaydınız yine aynı seçimi yapar mıydınız?

Yazan: Beyza ÖZKUNDAKCI

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here