Dosluklar Yalnız İnsana Özgü Değil

Dosluklar Yalnız İnsana Özgü Değil

Yeni yapılan araştırmaya göre şempanze ve goriller arasında 20 yıldan fazladır süren dostluklar olduğu görüldü. Bu iki türün bireyleri sosyal bağlar oluşturabiliyor, oyunlar oynuyor, beraber yemek yiyip, sosyalleşebiliyorlar.

Dosluklar Yalnız İnsana Özgü Değil

İnsan dışındaki piramitler arasında uzun süreli, barışçıl sosyal ilişkileri gösteren bu çalışma Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan Nouabale-Ndoki Milli Parkı’nda toplanmış 20 yıllık veriler ile elde edildi.

Şempanze ve goriller olmak üzere bir çok hayvanın bölgelerini şiddetle savunduğunu biliyoruz. Şempanzeler kendi bölgelerine giren diğer şempanzeleri öldürebiliyorlar. 2014-2018 yılları arasında yapılan çalışmada, Orta Afrika’daki Gobon’da bir grup şempanzelerin yavru gorilleri öldürdüğü ve bir dişi şempanzenin bir yavru gorili yediği görülmüştü. Bu iki farklı tür arasında aynı besin kaynaklarını kullandıklarından dolayı şiddetli rekabet olsa da bazen kalıcı dostluklar kurulabiliyor.

Genç erkek primatlar, dahil oldukları diğer grup üyelerinde daha fazla dışa dönük ve meraklıdır. Yeni yapılan çalışmada, gençlerin oyun oynamak için diğer türün bireylerini aradıkları ve onları bulmak için görece uzak 300 metre yolculuk yaptıları görüldü. Başka türlerin arasında olmak riskli olsa da, birbirleri arasında rahat oldukları tespit edilmiş. Hatta genç şempanzelerin, gorillerin klasik hareketleri olan göğüse vurma hareketini bile taklit ettikleri görülmüş. Hatta yiyecek bulmada ve yırtıcılar karşısında birbirlerine yardımcı oldukları tespit edilmiş. Bir türün yırtıcı alaşımına diğer türün de uygun tepki verdiği görülmüş.

Bilim insanları bu bilgilerin insan evrimine ışık tutabileceğini düşünüyorlar. Farklı ilk ilkel insan türlerinin, beslenme kaynakları üzerindeki rekabete karşın türler arası tolerans ve dosluk kurulmuş olunabileceğini belirtiyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Wild chimps and gorillas can form social bonds that last for decades, 03.11.2022, Live Science

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*