Drake Denklemi ve Yaşam

Drake Denklemi ve Yaşam

Yaşam nedir sorusunu soracak olursak, yaşam oluşturmak için gerekli olan özelliklerin çoğunu gezegenimizdeki yaşamı referans alarak cevaplandırabiliriz. Aslında temel kıstas, entropiyi arttırıyor olmaktır ve bu yapılara disipatif yapılar diyoruz. Bizim gezegenimizde karbon temelli bir yaşam var ama başka gezegenlerde başka element temelli bir yaşam var olmuş ya da var olacak olabilir.

Yaşam için karbon çok önemlidir, su da çok önemlidir çünkü su birçok yönden yaşam için gereklidir. Katısının, sıvısından daha az yoğunluğa sahip olması, (böylelikle donan su üste çıkar ve altta yaşam devam edebilir) suyun çok iyi bir çözücü olması, enzimlerin çalışmasına yardımcı oluşu gibi. Yaşamın ya da canlılığın belirlenmesi için bir olasılık hesabı var mıdır, tabii ki vardır. Frank Drake tarafından ortaya atılan Drake denklemi, Dünya dışı yaşam arayışında önemli bir öncüdür.

Yaşamı destekleyen başka koşullar da vardır, örneğin bir gezegen, güneşinin galaktik yaşanabilir bölgesinde (Goldilocks Bölgesi) bulunmalıdır, kalıtım materyali taşımalıdır (ilk kalıtım materyalinin RNA olduğu biliniyor) ya da genoma sahip olmalıdır. Bilim insanları bu konuda somut verilere ulaşmak için araştırmalar yapmaya devam etmektedirler. Bilimle kalın. (Karanlık zihinlerden kurtulur, tatlı bilim hüküm sürer. 😊)

Drake Denklemi ve Yaşam

Yazan: Fatma BAYBARZ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Koca Evrende Yalnız mıyız? (Franke Drake)

İlginizi çekebilecek video:

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*