Dünya Çapında En Az 70 Koronavirüs Aşısı Geliştiriliyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, en az 70 potansiyel koronavirüs aşısı şu anda geliştirilmekte, 3 çalışmada ise klinik çalışmalar başlamış durumda.

DSÖ, 11 Nisan’da, koronavirüsü durdurabilecek aşılar yapan çok sayıda şirketi gösteren güncellenmiş bir listesini yayınladı.Araştırmacılar aşı geliştirmek için yarışken koronavirüs ise yayılmaya devam ediyor.An itibari ile Koronavirüs 2 milyondan fazla insanı enfekte etti. Dünya çapında ise 156.000’den fazla insanın ölümüne sebep oldu.

Aşı geliştirme çabaları, ilaç devlerinden  küçük biyoteknoloji şirketlerinden akademik merkezlere ve kar amacı gütmeyen gruplara kadar bir dizi kuruluşu içermektedir. Yeni bir aşı geliştirmek tipik olarak pahalı, karmaşık ve uzun bir süreçtir ve bir aşının güvenli ve etkili olup olmadığını belirlemek için yüz milyonlarca dolar ve yıllarca test gerektirir.

Covid-19 pandemisi, SARS ve MERS salgınlarından sonra 21. yüzyılın üçüncü koronavirüs salgını olmakla beraber koronavirüsler için hala onaylanmış aşı bulunmamaktadır.

Çinli biyoteknoloji şirketi CanSino, deneysel aşısı için insan denemelerinin ikinci aşaması üzerinde çalışıyor, ABD merkezli biyoteknoloji girişimleri olan Inovio Pharmaceuticals ve Moderna, insan testlerine başladı.

Johnson & Johnson ve Sanofi gibi büyük şirketler de aşı geliştirmek için çalışmaları hızlandırmış durumdalar.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Anthony Fauci, ABD’nin hala bir koronavirüs aşısı görmekten en az 12 ila 18 ay uzakta olduğunu ve bazı uzmanların bu son tarihe ulaşmaya çalışmanın bile riskli bir plan olduğu konusunda uyardığını söyledi.

Özgün Çeviri: Şinasi Aygün

Kaynak*

 

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

İlgili Yazılar

2 Comments

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: