Daha Fazlası

  Dünya Otizm Farkındalık Günü

  Dünya Otizm Farkındalık Günü

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Otistik olanlar desteklemek için tasarlanmış yenilikçi programlar için artan ihtiyaca dikkat çekmek için 2008 yılında 2  Nisan’i Dünya Otizm Farkındalık günü olarak ilan etti. 

  Otizm Spektrum Bozukluğu/ Otizm Nedir?

  Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılıktır. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. 

  Ulusal Otizm Derneği’ne göre, Otizm 59 çocuktan 1’ini etkiliyor. Biyo-nörolojik gelişimsel yetersizlik genellikle üç yaşında kendini gösterir ve erkeklerde kızlardan daha yaygındır.

  Otizmi olan çocuklar büyüdükçe her türlü engelle karşılaşırlar. Birçoğu sizin veya benim gibi sosyal ipuçlarıyla konuşmadığı veya kullanmadığı için, zorbaların hedefi haline geliyorlar veya tamamen dışlanıyorlar. İletişim kuramadıkları için ismini veya nerede yaşadıklarını da söyleyemezler. Ek olarak daha çok işsiz veya eksik istihdam ediliyorlar.

  Ancak, ailelerin ve okulların çocukları güvende tutmalarına ve mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmelerine destek olacak kaynaklar mevcuttur. Ulusal Otizm Derneği de bu kaynakları bulmak, insanlara göstermek için kurulmuştur. 

  Farkındalık günün aynı zamanda otizmli kişileri şimdi ve gelecekte desteklemek için tasarlanmış programlara olan artan ihtiyaca odaklanmamızı ve otizmli insanların da normal bir hayat sürebileceklerini göstermek amaçlı oluşturulmuştur. 

  Yazan: Bilge KAPLAN

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  YouTube Kanalımız

  Bilge Kaplan (Gümüş Yazar)
  1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: