Dünyaca Ünlü Sivaslı Bilim İnsanı Canan Dağdeviren

Dünyaca Ünlü Sivaslı Bilim İnsanı Canan Dağdeviren

Canan Dağdeviren, Türk fizik mühendisi, Harvard Üniversitesinin Genç Akademi Üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı. Şu an da Massachusetts Teknoloji Enstitüsi (MIT) Media Lab’da çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Köklerini hep hatırlayan Dağdeviren, tasarladığı her projede sadece öğrendiği teknik bileğileri değil, köklerinden gelen güzellikleri de kullanıyor.

Örneğin Media Lab ofisinde Sivas’a ait el örgüsü halılar var. Ayrıca  elektronik tekstil projesinde de Sivas’ın yün çoraplarından esinlenerek esnek sinyallerle vücut sinyallerini ölçebiliyor. Bilimle olduğu kadar sporlarda ilgilenen Dağdeviren, spor yaparken annesinin yazmasını takmayı tercih ediyor. Gencecik akademisyen laboratuvar ortamında  öğrencileriyle türkü dinletip türkülere sevdasını kendi güzel sesinden de okuyarak belirtiyor. Özünü öğrencilerede öğreten akademisyen sabahları ekmek bandırıp mercimek çorbayı içmeyi bile öğretmiş.

Canan Dağdeviren, Zürih’teki konuşmasını bitirip dinleyiciler MIT’deki güçlü Türk  profesör diye  çağırdıkların da misyonunu tamamladığını yazmıştır. Dağdeviren Laboratuvarda  hiç tanımadığı hasta insanlar için çalışıyor. Canan’lara Can’lara ulaşıyor. Canan okuyor, öğretiyor kendi kanatları ile uçuyor ve ‘’Siz de yapabilirsiniz’’ diyor.

Yazan: Canan KARABUDAK

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*