Dünyada 2.5 Milyar T-Rex Yaşadı

T-Rex yani Tyrannosaurus Rex, yırtıcıların en şiddetlisi, yapılan araştırmaya göre dünyada 2.5 milyar T-Rex 2 milyon yıl boyunca gezdi.

Tyrannosaurus Rex Nedir?

Kısaca T. rex veya T-Rex olarak bilinen ve Latince “zorba kertenkelelerin kralı” anlamına gelen Tyrannosaurus rex, güçlü arka ayakları üzerinde yürüyen; son çalışmalar ışığında eğik bir gövde pozisyonunda duran ve kuyruğu ile dengesini sağlayan; uzunluğu 12 metreyi, dik durduğunda boyu 4 metreyi geçen; yetişkinleri 4-6 ton ağırlığında olan büyük bir canlıydı.

Bugüne Kadar Kaç T-Rex Yaşadı?

Berkeley’deki California Üniversitesi’ndeki bir ekip, vücut büyüklüğü, cinsel olgunluk ve yaratıkların enerji ihtiyaçlarına dayalı hesaplamaları kullanarak 127.000 nesilde kaç T- Rex’in yaşadığını buldu.

Bir Tyrannosaurus Rex yeterince korkutucu görünürken şimdi 2.5 milyarını hayal edin. 
Kaliforniya Üniversitesi Paleontoloji Müzesi direktörü, çalışmanın başyazarı Charles Marshall bunu hayal etmiş. Ve sayıyı açıkladığı zaman :”Bu çok fazla çene, çok fazla diş, çok fazla pençe. ” diye bir açıklama yapmıştır. 

Dünyada 2.5 Milyar T-Rex Yaşadı

Marshall’ın ekibi, hayvan ne kadar büyükse popülasyonunun yoğunluğu o kadar az olduğunu söyleyen genel bir biyoloji kuralı kullanarak popülasyonu hesapladı. Sonra, etobur T- Rex’in hayatta kalmak için ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğuna dair tahminler eklediler – bir Komodo ejderi ile bir aslan arasında bir yerde. Ne kadar çok enerji gerekli olursa, nüfus o kadar az yoğun olur. Ayrıca T- Rex’in yaklaşık 14 ila 17 yaşında cinsel olgunluğa ulaştığını ve en fazla 28 yıl yaşadığını da hesaba kattılar. Yaratıkların nesil uzunlukları, menzilleri ve ne kadar uzun süre dolaştıkları konusundaki belirsizlikler göz önüne alındığında, Berkeley ekibi, orta değer 2,4 milyar olmak üzere toplam nüfusun 140 milyon kadar az veya 42 milyar kadar olabileceğini söyledi.

Eğer bu havalı canlılardan 2.5 milyar yerine 2.5 milyon olsaydı, muhtemelen onların varlığını hiç bilemeyeceğimizi de ekliyor bilim adamları.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here