Daha Fazlası

  Dünya’daki Su Nereden Geliyor?

  Dünya’daki Su Nereden Geliyor?

  Dünya’da bulunan su miktarı yaklaşık 1,4 milyar km3 tür. Kokusuz,  inorganik,  şeffaf ve tatsız olan su ekolojik dengenin bozulmaması için var olan en önemli bileşiktir. İnsanların vücutlarında %60 oranında,  besinlerde ve üretilen neredeyse her madde için de su kullanılır. Peki, evrende canlı yaşamının devamı için aranan su “Dünya’ya nasıl geldi ve nasıl oluştu? “ Sorularının cevapları için okumaya devam ediniz.

  Dünya’daki Su Nereden Geliyor?

  Su bildiğimiz gibi hidrojen ve oksijen atomlarının birleşmesi sonucu oluşan bir bileşiktir. Hidrojen elementinin evrenin başlangıcından beri var olduğu düşünülür. Oksijen ise yıldızların yüksek kütlesel çekimi sonucu hidrojen atomlarının kimyasal değişim geçirmesinden sonra oluşmuştur.  Kütlesel olarak büyük olan bu yıldızların enerjisinin tükenmesiyle, süpernova patlamaları gerçekleşmiş. Aynı zamanda H₂O olarak bildiğimiz su,  hidrojen ve oksijenin tepkimeye girmesi sonucu oluşmuş ve ortaya çıkan bu bileşikte uzay boşluğunda yayılım göstermiştir. Güneş sistemi içerisinde de bulunduğundan su gezegenimizle çok sık karşılaşmıştır. Bu karşılaşma sonucu Dünya’ya ne zaman ve ne kadar suyun ulaştığına dair düşünülen birkaç kuram vardır:

  Dünya’da kayalar oluşmaya başladığında suyun var olduğu düşünülür fakat atmosfere sahip olmayan gezegenimizin Güneş’ten gelen ışınlar sonucu su döngüsü içerisinde tutulamayıp buharlaşarak bileşik uzayda dağılır.  Ancak milyonlarca yıl sonra oluşmaya başlayan atmosfer ile gezegendeki su tutulur hale gelmeye başlamıştır.  Dünya’nın kalıcı atmosferiyse Dünya’nın oluşumunda,  yapısına katılan gök cisimlerinin volkanik tepkimelerle uçucu gazlar salınımı sonucu oluşmuştur.  Atmosfer sayesinde de Dünya içerisinde bulunan su molekülleri gezegen içerisinde kalabilme özelliği edinir. Suyun Dünya’ya ne zaman geldiği ile ilgili bilim insanları asteroitler, kuyruklu yıldızlar aracılığıyla olduğunu yakın tarihte bu kurama karşı bir araştırma gerçekleştirilmeden önce kabul ediyorlardı.

  Bilim insanlarının gerçekleştirdikleri araştırma, Güneş Sistemi geliştiği sürede çok uzakta bulunan sıradan kondritlerden daha nadir bulunan karbon kondritinin hem su içerdiğini hem de kimyasal bileşimlerinin Dünya ile neredeyse aynı yaşta olan kayalarla eşleştiğini keşfederler. Bu da demek oluyor ki gezegenimizde atmosfer tabakası oluşmadığı dönemlerde bile suyun var olarak Dünya’da bulunduğunu gösteriyor. Suyun olması ise Dünya’daki yaşamın düşündüğümüzden daha erken başladığını gösteriyor olabilir.

  Yazan: Beyza ÖZKUNDAKCI

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  YouTube Kanalımız

  Beyza Özkundakcı (Bronz Yazar)
  Atakent Anadolu Lisesi'nde öğrenci. Bilime ve teknolojiye meraklı.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: