Dünya’ın İç Çekirdeği Tersine Dönmüş Olabilir

Dünya’ın İç Çekirdeği Tersine Dönmüş Olabilir

Nature Geoscience’da yayınlanan son çalışmaya göre, Dünya’nın iç çekirdeğinin dönüş yönü tersine dönüyor olabilir. 

Peki, Bu Ne Anlama Geliyor?

Bazı bilim insanlarının şüpheli baktığı bu durumun, günlerin uzunluğunu ve Dünya’nın manyetiğini etkileyebilecek yaklaşık 70 yıllık bir döngünün başlangıcı olduğu belirtiliyor. 

Pekin Üniversite’sinden jeofizikçi Xiaodong Song bu konuyla ilgili şöyle diyor: “İç çekirdeğin yüzeyden daha hızlı döndüğüne dair güçlü kanıtlar var. Fakat bu ivme, 2009 senesinde neredeyse durdu. Şimdi de geriye yani terse dönmeye başladı.”

Dünya’ın İç Çekirdeği Tersine Dönmüş Olabilir

Bu kadar güçlü bir geri dönüş sizlere tuhaf gelebilir. Fakat Dünya’mız canlı ve değişken bir yapıya sahip olduğunu unutmayın. 

Xiaodong Song ve yine aynı üniversiteden meslektaşı Yi Yang, ortaklaşa yürüttükleri yeni çalışmalarında, 1990’lı yollara uzanan küresel sismik verileri analiz ettiler. Bu analizler sırasında şaşırtıcı bir gözlem yaptılar. Bilim insanları; dalgaların, iç çekirdeğin yaklaşık 70 yıllık periyodik salınım yapabileceği ve her 35 yılda bir yön değiştirebileceği belirtildi. Bu ters yönlü hareketlilikten tam olarak hangi mekanizmaların neden olduğu bilinmiyor. 

Los Angeles’ta bulunan Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden jeofizikçi John Vidale bu durumun muhtemelen yüzeydeki yaşam ile doğrudan ilintili olmadığını fakat gerçekte ne olduğunu bilmediğini ifade ediyor. Bu gizemin çözülmesi için çok daha fazla çalışma yürütülmesi gerektiğini belirtiyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Earth’s inner core may be reversing its rotation, 23.01.2023, Science News

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*