Dünya’nın En Güzel Kalpli Konuşan Gorili

Dünya’nın En Güzel Kalpli Konuşan Gorili

İşaret dili ile konuşması ile meşhur olmuş goril Koko, 2 binden fazla İngilizce kelimeyi anlayabiliyor ve bini aşkın kelime ile derdini anlatabiliyordu. Batı ova gorili türüne (Gorilla gorilla gorilla) ait Koko, 4 Temmuz 1971 yılında San Francisco Hayvanat Bahçesinde dünyaya geldi.

Onu diğer gorillerden özel kılansa, yaşadığı hayvanat bahçesinde eğitim aldığı Amerikan işaret diline olan yeteneği ve bilgisiydi. Hatta öğrendiği bu işaret dili ile tüm insanlığa seslendiği bir konuşması bile mevcut.

Koko, işaret dilini hem bakıcısı hem de arkadaşı olan Goril Vakfı kurucusu Dr. Francine Patterson’dan öğrendi. Öğrendiği işaret diliyle hem isteklerini hem de duygularını gayet başarılı bir şekilde iletebiliyordu. Koko, işaret dilinin yanı sıra, insanlardan öğrendiği farklı sesler ile, konuşmasını destekleyebiliyordu. Bu ses aralıkları normal gorillerde görülmüyor. Bu da Koko’nun bu sesleri, insanlardan öğrenmiş olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca Koko, gayet eğlenceli bir yapıya sahipti. Espriler ve şakalar yapmayı çok seviyordu.

Dr. Francine, Koko için; “sanki işaret dili konuşmak için dünyaya gelmiş” diyor.

Koko 7 yaşındayken 1978’in Ekim ayında, aynada kendisini çektiği bir fotoğraf ile National Geographic dergisinin kapağına bile çıktı.  1985 yılının Ocak ayında kendisinin seçip sahiplendiği ve ismini yine kendisinin koyduğu yavru kedisi ile birlikte bir kez daha kapak oldu.

Koko’nun ziyaretine bir çok ünlü isim de geldi. Ziyaretine gelenler arasında; Robin Williams, Leonardo DiCaprio ve Red Hot Chili Peppers’ın basçısı Flea bulunuyor. Hatta Koko, Flea ile kısa sürede arkadaş olup, Flea’dan gitar dersleri aldı. Koko, Robin Williams’ın ölümü haber aldıktan sonra ağlamıştı. Gorillerin elçisi lakabı alan Koko, insanlara karşı her zaman çok nazikti.

Leonardo DiCaprio ve Koko

Yavru sahibi olmamış olan Koko, kedileri çok severdi. Fakat Koko’nun sahiplendiği ilk kedisi, kafesinden kaçarak bir arabanın altında can vermişti. Bakıcıları bu durumu Koko’ya anlatmaya çalıştıklarında, Koko ısrarla bu durumu anlamak istemeyip, 10 dakika boyunca söylenenleri duymuyormuş gibi davranmıştı.

Daha sonraları Koko’ya 2 yavru kedi daha hediye edildi. Koko bu kedilere de, adeta kendi yavrusu gibi candan baktı.

137 kiloluk bu dev, sevimli goril, bir çocuk kalbi ile bizlere çok şey anlatarak, 19 Haziran 2018 yılında uykusundayken 47 yaşında aramızdan ayrıldı.

Bana göre ölümünün ardından en güzel sözü, yazar Emma Lord yazmıştır:

Bu benim en samimi dileğim, Koko umarım cennette, sonsuz tane kediyi kucaklayabildiğin en iyi hayatını yaşıyorsundur.”

Goril Koko, Red Hot Chili Peppers’ın basçısı Flea’dan gitar dersleri alırken…
Dünya’nın En Güzel Kalpli Konuşan Gorili Koko ile ilgili izleyebileceğiniz videolar: 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak** Bilim ve Ütopya 255. Sayı

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*