Dünya’nın En Hafif Katı Maddesi: Aerojel

Dünya’nın En Hafif Katı Maddesi: Aerojel

Bu arkadaş, duman gibi bir görüntü verdiği için donmuş duman veya mavi duman diye de isimlendiriliyor. En önemli özelliği ise çok hafif ve çok yalıtkan olması.

Dünya’nın En Hafif Katı Maddesi: Aerojel

Bilim ve teknoloji dünyasına yeni bir boyut getiren aerojeller ; bir iddia sonucu tesadüfi olarak ABD’li bilim adamı Steven Kistler tarafından keşfedilir. Aynı zamanda bu keşif 15 başlıkta Guinness rekoru sahibidir.

Yoğunluğu en düşük olan bu katı cisim , %99.8 havadan oluşur. Yoğunluğu havanın yoğunluğundan 6-7,5 kat daha azdır.

Yüzeyi tamamen deliklerden oluşur. Bu deliklerin içi hava ile doludur. Yani silikon tabanlı katı maddenin içindeki sıvı ile havanın yer değiştirmesi ile oluşan bir maddedir.  Porların içerisinde havanın kütlesi ve maddenin kütlesinin aerojelin hacmine oranından havanın yoğunluğu biraz daha büyük olduğu için havada uçmaz.

Kimyasal olarak cama benzeyen fakat camdan bin kat daha az yoğun olan sio2 esaslı bir jel türü etonol gibi bir likit solventtir.

Ağırlığının 4000 katını taşıyabilecek kadar dayanıklı, öte yandan bir hamlede etimek kadar kolay kırılabilecek kadar gevrek, kurşun geçirmez. Doğaya zarar vermez.Muhteşem bir malzemedir.

Kullanım alanları oldukça geniştir. Uzay teknolojileri başta olmak üzere, gemilerin yalıtımında , elektrik yalıtımlarında, nem çekmede, süs eşyalarında, spor malzeme üretiminde, çelik yelek yapımında, ateşe dayanıklı yapısından dolayı itfaiyeci elbiselerinde kullanılır.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Damla Buket Taş (Gümüş Yazar) hakkında 47 makale
Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*