Dünya’nın En Pahalı Enerjisi

Dünya’nın En Pahalı Enerjisi

Enerji  kaynakları ve bu kaynaklara duyulan ihtiyacın önemi tartışmasız ülkelerin rant kavgası ile birlikte gün geçtikçe artmaktadır. Bana sorarsanız Dünya’nın en pahalı enerjisi ne petrol ne güneş ne dalga ne uranyum enerjisidir.

Dünyanın en pahalı enerjisi insanın iç enerjisidir, maneviyatıdır. Evet yanlış duymadınız iç enerji; soyut coşku, manevi tutarlılık, yaşama sevinci.. Baksanıza geçtiğimiz yılda   doğal afetler , şehit haberleri, kadın cinayetleri ve salgın hastalıklar nedeniyle etrafımızda gözlerinin ışığı sönmüş, iç enerjisi tükenmiş ,statik bir çok insan görüyoruz. Hele ki bu zalim COVID-19 ile kaybettiğimiz samimi içten yakın markaj insan ilişkilerini çok özlüyoruz. COVID-19 pandemisi bireylerin yaşamında pek çok belirsizlik ortaya çıkarmakla kalmayıp   belirsiz durumları tehdit edici olarak algılandığında kişide olumsuz tepkilere yol açarak kaygıya neden olmuştur.

Bununla birlikte, bireylerin böyle travma dönemlerinde manevi kaynaklarını kullanabildikleri ölçüde psikolojik sağlamlıklarını koruyabilecekleri, — ki psikolojik sağlamlığın bu COVID-19 salgını döneminde ruh sağlığının anahtarı  olduğu belirtilmektedir— bu belirsiz durumun yarattığı stresle daha kolay baş edebilecekleri ve böylece kaygı düzeylerini düşürebilecekleri söylenebilir.  Yani maneviyat ve iç enerji kaygıyı hem doğrudan hem de psikolojik sağlamlık üzerinden negatif yönde etkilemiştir. Bu satın alınamayacak değerde bir enerjidir. Bireylerin maneviyat düzeyi yüksek olduğunda psikolojik sağlamlığı güçlü olmakta, diğer bir deyişle, stres ve sıkıntıya olumlu tepki vermekte ve kaygı düzeyi azalmaktadır. İşte tamda bu yüzden Dünya’nın en pahalı en önemli enerjisi insanın iç enerjisi ve maneviyatıdır.

Yazan: Burcu YALÇIN

Kaynak: Kasapoğlu Figen, COVID-19 Salgını Sürecinde Kaygı ile Maneviyat, Psikolojik Sağlamlık ve Belirsizliğe

Tahammülsüzlük Arasındaki İlişkilerin İncelenmesi, (Kluge, 2020a), (Rutter, 1987)

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*