Dünya’nın En Yüksek IQ ya Sahip Ülkeleri Sıralandı. Bakın Türkiye Kaçıncı Sırada…

Tek bir zeka türü üzerinden ölçmek değerlendirmek mantıksız olsada kişisel olmamakla birlikte IQ testleri daha çok istatiksel değerlendirilmeli, o yüzden internet üzerinde oldukça popüler olan zeka testleriyle kafanızı yorup üzülmeyin yada egonuzu şişirmeyin derim:))  çünkü çoklu zeka kuramına göre; Kişinin zekası parmak izi gibi benzersizdir. Her insanın güçlü zekaları, zayıf zekaları vardır.

Zeka öğretilebilir, eğitilebilir. güçlendirilebilir. Çoklu zeka kuramına göre insan zekasının farklı boyutu vardır. Bunlar; sosyal, sözel, sayısal, doğasal, kinestetik, müziksel, içsel ve uzamsal zekadır.

Dünya’nın En Yüksek IQ ya Sahip Ülkeleri Sıralandı. Bakın Türkiye Kaçıncı Sırada…

Gardner bilişsel yeteneklerin geniş bir yelpazeden oluştuğunu ve aralarında sadece çok zayıf korelasyonun bulunduğunu savunmaktadır.

Intelligence Quotient yani IQ , yani zeka katsayısı; Tarihe baktığımızda ölçme ihtiyacı fransada ortaya çıkıyor.    İlk zeka testi fransız psikolog Alfred Binet ve Theodore Simon tarafından 1904 yılında fransada   bir hastanede geliştirildi. Bu uygulama normal ve yetersiz seviyedeki çocukları birbirinden ayırt etmek için yapılmıştı.

Beslenme, genetik yapımız, sosyal çevre  zekamızı oluşturan en önemli faktörlerdir.

Emanuel James Rohn’u bir sözünü belirtmeden edemeyeceğim. Gerçekten doğruluk payı yüzde doksandokuz nokta dokuz

”Dünya’nın en zeki insanıda olsanız bulunduğunuz ortam vasat ve vasatın altında ki kimselerden ibaret ise düzeyinizi bile koruma imkanınız yoktur. Hepimiz beraber en çok zaman geçirdiğimiz beş kişinin ortalamasıyız.”

Türkiye’nin zeka ortalaması 90 olarak gösterildiği listede zirveyi 108 puanla Hong Kong ve Singapur paylaştı. Her iki ülkeninde asya olması dikkat çekti. Webtekno’nun derlediği habere göre Hong Kong ve Singapur ‘ u yine Asyanın teknoloji açısından gelişmiş ülkeleri takip etti.

Güney Kore 106 puanla üçüncü olurken Çin 105 puanla dördüncü oldu. Avrupa ülkeleri ise Tayvan’nın arkasından sıralamaya girebildi.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here