Daha Fazlası

  Dünya’nın İlk Ahşap Uydusu: WISA Woodsat

  Dünya’nın İlk Ahşap Uydusu: WISA Woodsat

  23 Nisan Cuma günü SpaceX’in NASA astronotlarını ISS’ye ulaştırmasını hedefleyen Crew Dragon kapsülünün fırlatılması gerçekleştirilmişti. Ancak kapsüle yaklaşan uzay çöpüyle büyük bir gerilim yaşanmıştı. Uzay çöpü, kapsülün yanından geçmiş olsa da bu durum uzay yolculuklarında gerçekleşebilecek büyük bir sorunu gözler önüne sermektedir. Uzay çöpleri… Yörüngede yaklaşık 9 bin ton uzay çöpü bulunurken bu durum uzay yolculuklarını da etkilemektedir. Bu durum için pek çok çözüm önerisi sunulmuştur. Bunlardan biri de uzaya sürdürülebilir malzemelerden yapılmış araçların gönderilmesidir. WISA Woodsat dünyanın ilk ahşap uydu görevi ile de bu amaçlanmaktadır. Ayrıca WISA Woodsat görevi gelecekte uzay araçları hatta uzay istasyonlarının ahşaptan üretilip üretilmeyeceğine de ışık tutacaktır.

  İlk Ahşap Uydunun Özellikleri

  ilk ahşap uyduYüksek sıcaklıklara, vakum basıncına, uzay radyasyonu gibi pek çok etmenle karşılaşacak olan ahşap uydu, CubeSat standartlarından yararlanarak nano uydu olarak tasarlanmıştır. Boyutları CubeSat birimine karşılık gelen 10×10×10 santimetreyken ağırlığı 1 kg’dır. Ahşap uydu, uzay şartlarına uygun tasarlanmış WISA-Birch kontrplağı ile kaplanacak. Böylece kontrplağın uzay araçları için uygun olup olmadığı da test edilmiş olacak. Ayrıca uydu da uzayabilir bir selfie çubuğu, 9 güneş paneli, 2 anten, 5 mpx ve 2 mpx çözünürlüğünde 2 kamera ve ısı, kapasitans gibi değişkenleri ölçebilecek bir QCM (Kuartz Kristal Mikroterazi) sensörü ile donatılacaktır. Uydu kontrplağı test edeceği gibi radyo frekansının iletilmesinde de görev alacak.

  Ciddi bir bilim ve teknoloji girişimi olarak tanımlanan ahşap uydu uzaya dair zihinlerde bulunan önyargıları da kıracaktır. Ayrıca fosiller yerine ahşap bazlı malzemelerin kullanılması da teşvik edilecektir. Üstelik uydunun yörüngeye girmesiyle amatör radyolar için uydu iletişimi sağlayacak, Kitsat platformunun yörüngede olduğu da doğrulanacaktır. Ahşap uydu yapımında ESA olmak üzere, projenin ilham kaynağı Kitsat eğitim uydusunu tasarlayan Arctic Astronautics, UPM Plywood ve Huld görev almaktadır.

  Eylül ve aralık ayları arasında fırlatılması planlananAhşap uydunun Yeni Zellanda’daki fırlatma tesisinde bulunan Rocket Lab’a ait Electron fırlatma aracı ile fırlatılacağı söylenmektedir. Ancak fırlatmaya dair kesin bir tarih belirlenmemişse de eylül ve aralık ayları hedeflenmektedir. Umarız güzel sonuçlar alınarak uzay teknolojilerinde yeni bir devrin kapısı aralanır.

  Yazan: Melisa ACAR

  Kaynak*

  Kaynak**

  YouTube Kanalımız

  Melisa Acar
  İstanbul Üniversitesi Fizik

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: