Dünyanın İlk Psikopat Yapay Zekası: Norman

Teknolojinin öngörülemez şekilde ilerlemesi ile birlikte bilim insanları yapay zeka teknolojisini gündelik yaşamımızın hemen her yerinde kullanabileceğimiz şekilde geliştirmektedir. Elon Musk da dahil olmak üzere bir çok bilim insanı, devlet adamı ve girişimciler yapay zekanın kontrol altında tutulması gerektiğini ve zararlı eylemlerine karşı önlem alınması gerektiğini savunurken, Mark Zuckerberg’in dahil olduğu bir kesim ise yapay zekanın henüz bir tehdit teşkil etmediğini ve daha da geliştirilmesi gerektiğini savundu.

Bu tartışmalar devam ederken Massachusettes Teknoloji Enstitüsü’nün bilim insanları tarafından dünyanın ilk psikopat yapay zekası ‘NORMAN’ duyuruldu.

MIT tarafından geliştirilen ilk psikopat yapay zeka 60’lı yıllarda çekilen kült korku filmi Psycho’daki Norman Bates karakterinden ilham alınarak ve ünlü korku filminden şiddet ve korku içerikli kesitler içeren görseller ile eğitilmiş olup, yapay zekaların algoritma eğitimleri için kullanılan veri kümelerinin nasıl bir etki yarattığını görmek için geliştirildi.

Daha sonrasında bilim adamları Norman’ın gelişimini test etmek istediler ve Norman’ı Rorschach testine tabi tuttular. Sonuçları inceleyen bilim insanlarının sorduğu sorulara karşı aldığı cevaplar oldukça ürkütücüydü.

Eğitimden sonra Norman’ın ve standart eğitim almış yapay zekaların cevapları karşılaştırıldı ve şu gibi sonuçlar çıktı; Standart yapay zekaya göre ‘Ağaca konmuş bir grup kuş’ olarak görülen lekeyi, Norman ‘Elektrikle idam edilen adam ölür’  şeklinde tanımladı.

Bir diğerinde ise, standart yapay zekanın ‘elinde şemsiye olan bir kişi’ olarak betimlediğinde, Norman ‘çığlık atan eşi tarafından vurularak öldürülen bir adam’ olarak tanımladı.

Yapılan deneylerde, yapay zekanın eğitim sürecinin yapay zekayı ne derece farklı davranışlara yönlendirilebileceği önemli ölçüde görülüyor. Yanlış bir şekilde eğitilmiş yapay zeka gerçek anlamda psikopat olabiliyor. Böyle bir yapay zekaya farklı güçler verilirse neler olabileceği merak konusu …

Yazan: Benan İLK

Kaynak*

Kaynak** 

Kaynak*** 

Kaynak**** 

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here