Daha Fazlası

  Dünya’nın İlk Uçan Araba Sistemi Kuruluyor! SkyTran

   Dünyanın İlk Uçan Araba Sistemi Kuruluyor! SkyTran

  SkyTran sayesinde çok yakında mesafelerin hiçbir önemi kalmayacak. Otonom araçların sıkışık caddeler üzerinde gezmesi birçoğumuzun bilim kurgu filmlerinden aşina olduğu bir manzara. SkyTran konseptiyle bu manzaralar kurgu olmaktan çıkıyor. Yüksek hız, yüksek kapasite, düşük maliyet. Hem de oldukça konforlu.

  Bir anlık gözlerinizi kapayın ve hayal edin. Önceden rezerve ettiğiniz hızla giden kabininizden adeta uçtuğunuzu hissederek aşağıda kalan şehre bakıyorsunuz. Herhangi bir trafik sorunu ve stres yaşamıyorsunuz. Üstelik varmak istediğiniz noktaya çok kısa sürede ulaşıyorsunuz. Ne kadar mükemmel değil mi? Gelin SkyTran hakkında biraz daha detaylı bilgi edinelim.

  SkyTran Nedir? Ne Gibi Hizmetler Sunar?

  SkyTran yerden yüksekte raylardan oluşan bir ağa bağlı küçük kabinlerin bulunduğu ulaşım sistemidir. Özellikle kalabalık ve trafiğin yoğun olduğu şehirlerde kullanılacağı belirtilen sistem elektrikle çalışmaktadır. Yolcuya kişisel kabininde seyahat hakkı sunan SkyTran manyetik levitasyon (maglev) teknolojisinden yararlanmaktadır. Oluşturulan manyetik alanın etkisiyle kabinler raylardan yükseltilir. Birbirini çeken zıt kutuplar da aracın ileri hareket etmesini sağlar. Bu yöntem oldukça güçlü mıknatıslar sayesinde yol boyu sürdürülür ve yolcu kendisini uçuyormuş gibi hisseder. Aslında olan şey de budur.

  SkyTran sisteminde her taşıt iki yolcu kapasitesine sahiptir ve sistem sürekli hareket halindedir. Bu sayede herhangi bir aksama olmaksızın ulaşım devam eder. SkyTran’in bir diğer özelliği de yolculara akıllı telefonlarından istedikleri her an kabin çağırma olanağı tanımasıdır. Firmanın CEO’su Jerry Saunders kabinlerin şehirler arası yolculuklardaki hızının saatte 320 km ‘in üzerine çıkabileceğini belirtti.

  SkyTran Çalışma Prensibi

  Sky Tran ilk kez 1990’da Douglas Malewicki’nin önerisi üzerine Unimodal tarafından yapılan çalışmalar ile geliştirilmiştir. Bakım masraflarını en aza indirmek için döner tekerlekler yerine sabit manyetik askıların kullanılması önerilmiştir. Sabit manyetik ağ, aracı hiçbir dış güce gerek duymadan havada asılı tutabilmektedir. Bunu da aracın üzerindeki tel bobinlerin hareketi sağlamaktadır.

  SkyTran Uygulaması Nasıl ve Ne Zaman Hayata Geçirilecek?

  İsrail’in Tel Aviv kentinde kurulması beklenen Sky Tran sistemi aynı zamanda dünyadaki ilk uçan araba sistemi olacak. Şirketin verdiği bilgilere göre İsrail’deki deneme başarılı olduğu takdirde ticari uygulamaya geçilecek, kilometrelerce uzunlukta raylar kurulacak. Şu an için uygulamanın ne zaman gerçekleşeceğini veya daha çarpıcı projelerin daha erken uygulanıp uygulanmayacağını tam olarak kestiremiyoruz. Artan ihtiyaçtan dolayı çok da geç olmadan öğreneceğimizi düşünüyorum.

  Yazan: Gül Zeynep SİNAN

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Gül Zeynep Sinan
  Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi. Robotik, otomasyon ve astrofiziğe meraklı. Bilim ve sanat tutkunu.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: