Dünyanın Nazar Boncuğu; Meke Gölü

Dünyanın Nazar Boncuğu ; Meke Gölü / Konya

Meke Krater Gölü, Konya’nın Karapınar ilçesindedir. Sönmüş bir volkan krateri milyonlarca yıl önce gaz patlaması sonucunda suyla dolmuş ve bir göl olmuştur. İkinci bir volkanik patlama ile gölün ortasındaki ikinci volkan konisi oluşmuş, zamanla da suyla dolarak ikinci bir göle dönüşmüştür. Adını Meke kuşlarından alan doğal oluşum yaklaşık 12 metre derinliğindedir. Birinci krater çukurunun uzunluğu 800 metre, genişliği ise ortalama 500 metredir. 

Meke Gölü’ne Dünya çapında nazar boncuğu isminin verilmesinin sebebi ; göle kuş bakışı bakıldığı zaman çevresi mavi sularla çevrili olan siyah bir nokta gibi görülmesidir. Benzeri bir göl de Kanada’da bulunmaktadır.
Oluşumunun günümüzden 400 milyon yıl önce gerçekleştiği Meke Gölü, 1. dereceden doğal sit alanı ilan edilmiştir. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 981 metre yükseklikte bulunan bu doğal güzellik, yaz aylarında göçmen kuşların Türkiye üzerinde soluklandığı ender yerler arasındadır.

Meke Gölü Efsanesi

Rivayete göre Meke Gölü’nün bugün bulunduğu yerin civarında Barata adında bir beylik hüküm sürüyormuş. Beyliği zalim sultan diye bilinen Barat Bey adında biri yönetiyormuş. Barat Beyin dünyalar güzeli bir kızı varmış. Annesi doğumda vefat ettiği için babasıyla büyümüş. Adı Melike olan bu kız ve at uşağı olan delikanlı Meke, umutsuz bir sevdaya düşmüşler. Zamanla Meke, aşkından ve üzüntüsünden dolayı çok hasta olmuş. Bir gün Kurban Bayramı arefesinde iken doğumda ölen annesi, Melike’nin rüyasına girmiş. Rüyasında kızına sevdiğini alıp kaçmasını tembihlemiş. Melike rüyasından uyanınca hemen Meke’nin yanına gitmiş. Ölüm döşeğindeki sevdiğini almış ve Barata’yı terk etmişler.
Daha sonra babası Barat Bey durumu anlamış ve peşlerine adamlarını salmış. Çok zaman geçmeden de adamlar, Melike ve Meke’ye yetişmişler. Onlar da tam yakalanacakken birbirlerine sıkıca sarılmışlar. Altlarındaki toprak mucizevi bir biçimde çökmüş ve göle dönüşmüş. Melike, Meke’yi yüzerek kıyıya çıkarmaya çalışırken kaybetmiş. Tam o sırada da ikinci mucize olmuş ve gölün ortasında bir volkan meydana gelmiş. Oluşan bu volkanın ortasındaki göl Meke’yi içine çekmiş. Bu olay üzerine Barat’ın adamları Melike’yi volkanın başında delirmiş şekilde kratere bakarken bulmuşlar. Her şey bir anda alt üst olmuş. O günden bu yana Melike’nin her Kurban Bayramı sabahında gelerek Meke’yi aradığı rivayet edilmektedir.

Dünyanın nazar boncuğu olarak adlandırılan bu doğal güzellik, sularının her geçen yıl kuruması sebebiyle doğa severleri üzmektedir. Şu anda gölün sadece bir kısmında az miktarda su bulunmaktadır. Yıllardır süren kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yeraltı su seviyesinin sürekli düşmesi gölün kurumasına sebep olmuştur. Meke Gölü’nün son hali aşağıdaki gibidir…

Yazan: Demet SEVİM

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*