Daha Fazlası

  Dünya’nın Şeklini Biliyor musunuz?

  Dünya’nın Şeklini Biliyor musunuz?

  Çoğumuz Dünya’nın küre şeklinde olduğunu iddia ediyoruz peki bunun kanıtlarını hiç araştırdık mı? İlkokuldan beri bize öğretilenler yanlış mıydı? Yoksa asırlardır üzerinde yaşadığımız dünyamız düz mü?  Elbette hayır. Bu gün bilim dünyasındaki görüş dünyanın geoit şeklinde olduğudur. yani dünya kutuplarından basık ve ekvatorundan  geniştir.  O zaman bin yıllar önce dünyanın en gelişmiş medeniyetlerinden olan Sümerler neden dünyayı düz olarak tasvir etti?  Çünkü etraflarına baktıklarında yeryüzünü düz olarak görüyorlardı.   Tam da bu gelişmişlikten olacak ki o dönem de “Dünya düzdür” bilgisine şüphe ile yaklaşan bu bilgiye karşı çıkan insanlar da vardı.

  Dünya’nın Şeklini Biliyor musunuz?

  Dünyanın Geoit olduğu bilgisine nasıl ulaştık? Bütün bilimsel gelişmeler gibi adım adım oldu. O zamanlar dünyanın en büyük kütüphanesi Mısır’daydı ve bu kütüphanenin başında da Filozof Eratosthenes vardı. Eratosthenes bir papirüsü okurken ilginç bir  ayrıntıyla karşılaşır. Okuduğu papirüs Mısırın güneyinde Asvan’da yazılmış. Papirüste orada yılın  en uzun günü olan 21 Haziranda tapınak sütunlarının  gölgesin kaybolduğu, sürekli gölgede olan kuyunun suyuna güneşin yansıdığı yazılmış. Eratosthenes bunun acaba kütüphanenin bulunduğu yerde İskenderiye’de de  öyle olup olmadığını merak eder ve bir ölçüm yapar. Bu ölçüm sonucunda gölgenin kaybolmadığını ve  yaklaşık yedi derecelik bir gölgenin var olduğunu görür. İşte tamda burada dünyanın yuvarlak olabileceği fikri doğar.Çoğu kişi dünyanın yuvarlak olduğunu ilk ispatlayanların Kopernik ve Galileo olduğunu zanneder fakat bu yanlış bir bilgidir onların özelliği bu bilgiyi savunan ilk  Avrupalılar olmalarıdır. Aslında dünyanın yuvarlak olduğunu Önce Pisagor ve ondan iki yüz yıl sonra da Aristo ispatlamıştır.  Daha sonra İskenderiye’li olan  Biruni yaptığı çalışmalarla 972-1050 yılları arasında dünyanın yuvarlak olduğunu fikrini yaptığı çalışmalarla destekledi.

  Eğer dünya yuvarlak ise sürek li aynı yöne gidilirse başlanılan yere varılır. Ne var ki tarihte bunu başaran maceraperest insanlarda vardır. Dünyanın etrafını dolaşmayı başaran ilk denizci Macellandır.  Adı sürekli Amerika kıtasının keşfi ile anılan ve Hindistan’a vardığını zanneden  Kristof Kolomb’da yolculuğuna bu amaçla başlamıştır fakat yolculuğunu tamamlayamadan hayatını kaybetmiştir. Buna rağmen Kristof Kolomb’un filosundan bir gemi bu yolculuğu tamamlamıştır. Bütün bu gelişmelere rağmen dünyanın düz olduğunu savunan insanlar günümüzde de var.

  Yazan: Hasan HÜZMELİ

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  Kaynak****

  YouTube Kanalımız

  Çılgın Fizikçiler
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: