Dünya’ya En Uzak Galaksi Bulundu

Dünya’ya En Uzak Galaksi Bulundu

Astrophysical Journal dergisinde yer alan bir habere göre gökbilimciler Dünya’dan 13.5 ışık yılı uzakta gözlemlenen galaksinin bugüne kadar keşfedilen en uzak galaksi olduğunu aktardılar.

Dünya’ya En Uzak Galaksi Bulundu

 2020 yılında gökbilimciler, 13.4 milyar ışık yılı uzaklıkta olan GN-z11 galaksisini gözlemlemişlerdi. Bu gözlem, o zamana kadarki en uzak galaksiyi ortaya çıkarmıştı. 13.5 milyar ışık yılı uzakta HD1 olarak adlandırılan galaksiden yayılan ultraviyole dalgalar bilinen en uzak galaksi rekorunu yenilememize yardımcı oldu. Bilim insanları diğer keşfedilen galaksilere nazaran bundan fazlaca bir parlaklığın geldiğini belirtiyorlar.

Galaksiden gelen anormal parlaklığı bilim insanları birkaç teori ile açıklamaya çalışıyor. Galaksinin parlaklığına dair söylenenlerden biri ise galaksinin merkezinde Güneş’ten 100 milyon kat daha fazla kütleye sahip bir süper kütleli kara deliğin bulunabileceği varsayımıdır. İkinci teori ise galaksinin “Popülasyon 3” adı verilen çoklu yıldız türlerine ev sahipliği yaptığıdır. Bu yıldızlar evrenin ilk nesil yıldızları olarak kabul ediliyor ve çok büyük boyutlarda bulunuyorlar. Evrenin tüm ağır metallerini barındırdığı düşünülen bu yıldızlar bugüne kadar hiç bu kadar net şekilde gözlemlenmedi.

Çalışmaya katılan bazı gökbilimcilerin görüşleri ise şu şekilde. Tokyo Üniversitesinden gökbilimci Yuichi Harikane, galaksinin kırmızı renginin onun ne kadar uzakta olduğuna ilişkin bilgi verdiğini belirterek, “HD1’in kırmızı rengi, 13,5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiden beklenen özellikleri şaşırtıcı derecede iyi karşılıyor ve onu bulduğumda tüylerim diken diken oldu.” Dedi. Harvard astrofizik merkezinden Fabio Pacucci, “Bu kadar uzaktaki bir varlığın doğasıyla ilgili soruları yanıtlamak zor olabilir.” İfadelerini kullandı.

Her geçen gün Dünyamızda birçok çığır açıcı keşif yapılmakta. İnsanlık ise bu bilinmezlikte daha fazla şey keşfetmeyi umuyor. Dünya dışı yaşam gibi…

Yazan: Hasan SALHİ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Hasan Salhi (Gümüş Yazar) hakkında 27 makale
Merhaba. Celal Bayar Üniversite'sinde endüstri mühendisliği öğrencisiyim. Her zaman kaliteli ve özgün içerik hazırlamaya çalışıyorum Teşekkürler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*