Düşük Antikor Bile COVID-19’a Karşı Koruyor

Enfekte olmuş maymunlar üzerinde yapılan bir çalışmaya göre düşük antikorun bile COVID-19’a karşı koruma sağladığı görüldü. Çalışmada ayrıca düşük antikor seviyesinde T hücresi isimli bağışıklık hücrelerinin de bağışıklığa yardımcı olduğu görüldü. 

Düşük Antikor Bile COVİD-19’a Karşı Koruyor

Bağışıklık tepkinin hangi özelliği hastalığa karşı koruma sağladığı henüz tam olarak bilinmiyor. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dan Barouch ve çalışma arkadaşları rhesus makaklarında (Macaca mulatta) inceleyerek bağışıklık hangi faktörlerinin COVİD-19’a karşı koruma sağladığını incelediler. Bu ekip Covid-19’u atlatmış makaklardan antikor alarak enfekte olmamış makaklara verdiler. Sonuç olarak bu düşük antikoru almış makakların hastalığa karşı bir direnç geliştirdiği görüldü. Bu makaklar doğal öldürücü hücreler geliştirdi. Ve ayırca daha fazla antikorun daha fazla koruma sağladığı görüldü. 

Araştırma yapan ekip iyileşmekte olan makaklarıda T hücrelerinin düzeyini azalttıklarında tekrar enfekte olma risklerininde artığı görüldü. Sonuç olarak bu hücrelerin COVID-19’a karşı bağışıklığa katkı sağladığı görüldü. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here