Düşük Testosteron Covid’i Ağırlaştırıyor

Düşük Testosteron Covid’i Ağırlaştırıyor

Erkeklerin kadınlara kıyasla Covid hastalığı riskinin daha yüksek olduğu gösterilmiş olsa da, yeni bir çalışma, erkeklerde testosteron seviyesi ne kadar düşükse, ciddi Covid hastalığı olasılığının o kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

Düşük Testosteron Covid’i Ağırlaştırıyor

St. Louis’deki Barnes-Jewish Hastanesinde Mart ve Mayıs 2020 arasında Covid tedavisi gören 90 erkek ve 62 kadın olmak üzere 152 hastayı inceledi. Bu hastalardan 143’ü Covidnedeniyle hastaneye kaldırıldı. Covid hastası olan 66 erkek hastanın ilk gün ve 3. gün testosteron seviyeli ölçüldü. 3. gün tüm haslarda bu seviyenin düştüğü görüldü.

Ayrıca, yoğun bakımda bulunan erkek hastaların testosteron düzeyi 49 ng/dL iken, yoğun bakıma alınmayan erkeklerde 142 ng/dL idi. Sonuç olarak; en düşük testosteron seviyeleri, yoğun bakım ünitesine kabul veya ölüm gibi en yüksek risklerle ilişkilendirildi.

Saint Louis Üniversitesi’nde bir endokrinolog olan çalışma yazarı Sandeep Dhindsa: “Başlangıçta ciddi şekilde hasta olmayan ancak testosteron seviyeleri düşük olan Covid’li erkeklerin önümüzdeki 2 veya 3 gün içinde yoğun bakıma veya entübasyona ihtiyaç duyacağını da bulduk.” diye açıklama yaptı.

Sadece Erkeklerde Görülen Hormon Etkisi

Bilim adamları diğer hormonlara da baktılar, ancak erkeklerde Covid hastalığının ciddiyeti ile yalnızca testosteron seviyelerinin bağlantılı olduğunu buldular. Kadınlar arasında, testosteron seviyeleri (kadınlarda az miktarda testosteron vardır) veya östrojen dahil olmak üzere Covid hastalığının ciddiyetine göre herhangi bir hormon seviyesinde farklılığın olmadığı ortaya çıktı.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*