Duygusal Zekâ (EQ) Nedir?

Günlük hayatımızda rutinlerimiz gereği pek çok çevreye girip çıkıyoruz ve çeşitli insan tipleriyle de ortak bir alanı paylaşıyoruz. Bu çeşitli insan tiplerinin arasında duygularına hâkim olabilmekte zorlanabilen ve karşı tarafın duygularını anlayamayan insanları da görmekteyiz. Bunun psikolojideki sebebi ise duygusal zekânın eksikliğindendir. Bu yazımda da duygusal zekâyı ve duygusal zekânın insan ilişkilerine olan etkisini inceleyeceğiz.

Duygusal zekâ, bir insanın kendisine veya başkalarına ait duyguları anlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme yetisi, kapasitesi ve becerisinin ölçümünü tanımlamaktadır. Bazı uzmanlar (Bradberry ve Greaves) EQ’ nun değişken, zamanla kazanılabilen ve artabilen bir yeti olduğunu iddia ederlerken; diğerleri (örneğin Mayer) EQ’ nun sabit olduğunu ve artırılamayacağını öne sürmektedirler. IQ ile karşılaştırıldığı zaman EQ’ nun gerekliliği bir tık daha öndedir. Yani IQ seviyesi vasat ama EQ seviyesi yüksek olan biri IQ seviyesi yüksek olan ama EQ seviyesi vasat olan birine göre daha başarılı ve mutlu olabilmektedir. Çünkü bu insanlar yüksek EQ’ ları sayesinde kendi davranışlarına sebep olan duyguları ve karşı tarafın duygularını sezinleyip bu duyguların oluşma nedenini anlayabilmektedir. Bunlardan en önemlisi de duyguları kontrol altına alıp ortamına göre akıllıca ve sağlıklı kararlar alabilmektir çünkü duyguları kontrol altına alabilmek diğerlerine kıyasla zor olan bir beceridir.

Duygusal zekâmız sayesinde zor durumlar karşısında sakinliğimizi koruyabiliriz ve sakin bir şekilde problem çözme yeteneği sayesinde de zor durumu kolayca atlatıp başarılı olabilmekte ve aynı zamanda da sevdiklerimizle de daha sağlıklı ilişkiler kurabilmekteyiz. Umarım hepimiz bir gün Duygusal Zekânın gerekliliklerini iyice anlayıp kendimizi bu alanda iyice geliştirebiliriz.

Yazan: Yasmina YEGE

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here