Düz Dünya vs Yuvarlak Dünya (Eratosthenes)

Düz vs Yuvarlak Dünya

Dünya Düz mü, Yuvarlak mı?

Aslında ikisi de yanlıştır. Dünya’nın şekli kutuplardan basık ekvatordan şişkin haldedir. Bu şeklin adı da Geoit’tir.

Peki, Dünya’nın yuvarlak olduğu en kötü 2000 yıldan fazla süredir bilindiğine göre hala neden düz olduğu iddia ediliyor ya da savunuluyor?

Düz Dünya savının tezlerine bakacak olursak:

İlk önce Dünya yuvarlak ise neden güney yarım küredekiler aşağı düşmüyor sorusu olacaktır?

Buradaki öncelikli hata, uzayda aşağı ya da yukarı olayının olmamasıdır. Kütle çekimi ile dünya ya da herhangi bir gök cisminde olan bir kişi için zemin referans olarak aşağısı ya da yukarısı vardır. Bu nedenle Dünya’dan “aşağı” düşme diye bir şey mümkün değildir. Uzayda bırakılan su damlasının herhangi bir yere düşmemesi gibi.

Diğer bir sav ise yıldızların hareketidir. Yıldızlar hareket ediyor, dünya da dönüyorsa neden kusursuz bir hareket görüyoruz.

Üzgünüz buna cevabımızda evrende kusursuz diye bir durum yok maalesef. Evrende kaotik bir durum mevcuttur.

Yıldız kümesi dediğimiz takımyıldızları, uzun sürelerde takvimde kayar ama kısa gözlemlerimizle bunu algılayamaz. Ama burç takımyıldızları ilk uydurulduğundan günümüze baya kaymış durumdadır.

Bu ve bunlar gibi dayanaksız soru ve çözümlere dayanarak bir teori öne sürdüklerini söylüyorlar.

Ama aslında bu bilimsel bir teori değil bir komplo teorisidir. Yani “gerçekleri çarpıtıyorlar ve saklıyorlar” ı temel alır.

Dünya’nın fotoğrafı videoları var derseniz. Onlar bunların photoshop olduğunu, uzaya çıkılmadığını söylerler.

En basit şekilde Dünya’nın yuvarlak olduğunun kanıtı, ufuktaki geminin önce bacası, sonra direği ve en son geminin kendisi gözükür olmasıdır.

Bir başka ispatsa Ay tutulması ya da Dünya’nın gölgesinin ayın üstüne düştüğünde yuvarlak bir gölge oluşturmasıdır.

Ya da hep aynı yöne giden birinin başladığı noktaya gelmesidir. Günümüzde uçaklar ile bunları çok basit bir şekilde ispatlayabiliyoruz.

Eğer Aristo mantığı ile düşünmeyip ve komplo teorilerini çıkarırsanız çok basit bir şekilde Düz Dünya komplo teorisinin bir safsata olduğunu anlarsınız.

Eratosthenes Kimdir?

Eratosthenes Helenistik dönemin en saygın bilim insanlarından biridir. Kendisi aynı zamanda Astronom, tarihçi, coğrafyacı, tiyatro eleştirmeni, felsefeci, matematikçi, şair ve yazardır. Aynı zamanda İskenderiye kütüphanesinin müdürüdür.

Eratosthenes, İskenderiye kütüphanesinde okuduğu bir papirüste bir olay dikkatini çekmiştir. Bu papirüse Mısır’daki Aswan kentinde bir kuyu kenarında oturan adam gözlemlerinden bahsetmiştir.

Bu gözlemi, yılın en uzun günü 21 Haziranda gölge boyunun sıfır olduğunu yani gölgelerin kaybolduğunu ve güneşin tam kuyunun tepesinde olduğunu yazmıştır.

Bunun üzerine Eratosthenes acaba İskenderiye’de de aynı durum olur mu diye düşünüp gözlem yapmıştır.

Fakat bu gözleminde, gölgelerin kaybolmadığını 7.2 derecelik bir gölge oluştuğunu görmüştür.

Bunun üzerine para vererek tutuğu bir adama Aswan ile İskenderiye’nin arasını ölçtürmüştür. Sonuç yaklaşık 500 stadyumdur.

7,2’lik bir derece çemberin 50’de 1dir. 1 stadyumda 157,5 m olduğuna göre kısa bir hesap yaparsak 50x500x157,5=39.375km küsuratla ile 39.690 km bu sonuç inanılmazdır.

Çünkü, Eratosthenes sonucu %1 hata ile bulmuştur. Dünyanın çevresi 40.075 km’dir.

Dünya’nın çevre uzunluğunu basit bir deneyle 2000 yıl önce ölçen bilim insanı Eratosthenes M.Ö. 194 yılında birçok bilime ışık tutan teorileri arkasında bırakarak aramızdan ayrılmıştır.

Kaynak: “Merak Ettikleriniz #8 / Dünyanın Şekli / Eratosthenes” Bölümünden esinlenerek yazılmıştır.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

 

Video:

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*