E Ben Bununla Geçen Gün Karşılaşmıştım!

Geçen gün bir şarkı duydunuz. Şimdi gittiğiniz her yerde duyuyorsunuz. Artık ondan kaçamazsınız. Bu şarkı mı  yoksa hayal mi?

E Ben Bununla Geçen Gün Karşılaşmıştım!

Şarkı, listelerde bir numaraya ulaştıysa ve çok fazla çalınıyorsa, onu sık duymanız mantıklıdır. Ama şarkı eskiyse ve daha yeni farkına vardıysanız, Baader-Meinhof fenomeni veya frekans algısının pençelerinde olabilirsiniz. Baader-Meinhof fenomeni. Alışılmadık bir adı var, orası kesin. Bu kelimeyi hiç duymamış olsanız bile, bu ilginç fenomeni deneyimlemiş olmanız veya yakında deneyimleme ihtimaliniz vardır. Kısacası, Baader-Meinhof fenomeni bir frekans yanlılığıdır. Yeni bir şey fark ediyorsunuz, en azından sizin için yeni. Bir kelime, bir köpek cinsi, belirli bir ev tarzı veya hemen hemen her şey olabilir. Aniden, her yerde o şey dikkatinizi çeker. Gerçekte, oluşumda bir artış yoktur. Sadece bunu fark etmeye başlıyorsunuz. 

Bu durum gerçekten çok fazla meydana gelen bir şey ile sizin çok fazla tespit etmeye başladığınız bir şey arasındaki farktır.

Baader-Meinhof fenomeni veya Baader-Meinhof etkisi, bir şey hakkındaki farkındalığınızın arttığı zamandır. Bu, durum böyle olmasa bile, aslında daha fazla olduğuna inanmanıza neden olur.

Peki beynimiz neden bize oyun oynuyor? Merak etmeyin, bu durum tamamen normal. Beynimiz sadece yeni edindiğimiz bazı bilgileri pekiştiriyor. Bu durum için farklı olarak: frekans yanılsaması, yenilik yanılsaması, seçici dikkat yanlılığı, Kırmızı (veya mavi) araba sendromu dendiğini de duyabilirsiniz ve bunun iyi bir nedeni vardır. Geçen hafta kalabalığın arasından sıyrılmak için kırmızı bir araba almaya karar verdiniz. Artık ne zaman bir otoparka girseniz, etrafınız kırmızı arabalarla çevrilidir. Bu hafta geçen haftadan daha fazla kırmızı araba yok. Yabancılar sizi gaza getirmek için dışarı çıkıp kırmızı arabalar satın almadılar. Karar verdiğimizden beri beynimiz kırmızı arabalara çekiliyor. Genellikle zararsız olsa da, bunun bir sorun olabileceği zamanlar vardır. Şizofreni veya paranoya gibi belirli zihinsel sağlık koşullarımız varsa, frekans yanlılığı bizi doğru olmayan bir şeye inanmaya yönlendirebilir ve semptomları daha da kötüleştirebilir.

Kısaca, Baader-Meinhof etkisi, bir şey hakkındaki farkındalığınızın artmasıdır. Bu, durum böyle olmasa bile, aslında daha fazla olduğuna inanmanızı sağlar.  Bu fenomen, aslında temelini algıda seçicilikten alıyor diyebiliriz. Özetle beyin her bilgiye eşit davranmıyor, arka arkaya gelen bilgileri daha önemli olarak görüyor; tüm olay bundan ibaret.  

Şimdi bu yazıyı okuduğunuza göre, çok yakında tekrar karşılaşırsanız şaşırmayın. 

Yazan: Yaren YAKUT

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here