E-posta Gönderen Ispanakları Duymuş muydunuz?

E-posta Gönderen Ispanakları Duymuş muydunuz? Duymadıysanız endişelenmeyin bilim kurgu filmlerinden çıkmışçasına gerçekleştirilen bu proje tarımda yeni teknolojilerin gelişmesinde öncülük etmektedir tarımın yanında ekolojik sisteme yönelik yeni projelerde belirtilmektedir. Peki, ıspanakların E-posta gönderebilmesi nasıl gerçekleşiyor, bu projenin asıl amacı nedir? Ve Bu projenin ekolojik sisteme etkisi ne olabilir? Soruların cevapları için okumaya devam ediniz.

Ispanaklar Nasıl Eposta gönderebilir?

Nano teknolojisi kullanılarak projenin gerçekleşmesine olanak sağlayan MIT mühendisleri mayın gibi patlayıcı maddeleri tespit edebilen ve tespiti sonucu  bitkinin yaprakları aracılığıyla yaydığı sinyallerin birleşimi sonucu oluşan epostayla mühendisleri bilgilendiren ıspanakları geliştirdiler. Geliştirilen bu ıspanaklar kökleri aracılığıyla çevredeki mayının yaydığı nitroaromatik denilen bileşiğin fark edilmesiyle bitkinin yaprağında yer alan karbon nanotüplerin sinyaller yaymaya başlamasıyla mühendisler inceledikleri alanda kızıl ötesi kamera kullanarak bitkinin yaydığı sinyalleri fark edip bölgede mayın döşendiğini gözlemliyorlar.

Bahsedilen Bu Projenin Ekolojik Sisteme Faydası Ne olabilir?

Projenin amacı olarak çevredeki patlayıcı maddelerin tespit edilmesi olsa dahi araştırma yöneticisi Profesör Michael Strano ve diğer bilim insanları bu projenin ekosistem için de kullanılabileceğine inançları var. Bitki köklerinin yer altında meydana gelen su kıtlığı ve benzeri faktörleri fark etmesiyle gelecekte bitkinin bulunduğu bölgede kuraklık olayının yaşanıp yaşanmamasını bile farkına varabildiğinden bitkilerin bu duyarlılığını kullanarak pek çok alandaki projede yer alabileceğini düşünüyorlar. Strano bitkiler için” Toprakta geniş bir kök ağına sahipler, sürekli olarak yeraltı sularını örnekliyorlar ve bu suyun yapraklara kadar taşınmasını kendi kendine sağlamanın bir yolunu buluyorlar. Bu olay bitki ve insan iletişim engelini nasıl aştığımızın yeni bir gösterimi” demektedir.

Çevremizde yasanmış veya yaşanmaya devam eden pek çok gerçek var. Gerçekleri ezberlemek yerine anlarsak sineklerin kanatlarının hareketinden ilham alınarak icat edilen helikopter, balıkların yapısından deniz altılar, kuşların kanat ve burun sistematiğinden uçaklar… Fark ettiğimiz ama olağanlaştırdığımız pek çok olay yapılabilecek yeni projelere perde örtüyor. Giz perdesini açanlar ise gerçeği en doğal haliyle görebiliyorlar.

Yazan: Beyza ÖZKUNDAKCI

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here