Daha Fazlası

  Edwin Hubble Kimdir?

  Edwin Hubble Kimdir?

  Edwin Hubble’ın yıldızlara ilgisi çok fazlaydı ve daha fazla ilgi duyduğu bir şey varsa, o da “Nebula” adı verilen bulutsu ışık kümeleriydi. Onun nebulalar hakkında keşfettiği şeyler, dünyamızın Evren’deki konumunu belirledi.

  Edwin Hubble avukatlık eğitimi aldı ancak 1913’te Wisconsin’deki Yerkes Rasathanesi’nde gökbilim araştırmaları yapmaya başladı. Bu araştırmalar, nebula adı verilen çok sayıda gaz ve toz bulutunun aslında bizim galaksimizin çok uzağında bulunan galaksiler olduğunu ortaya koyan muhteşem gözlemlerde ve çıkarımlarda bulunduğu saygıdeğer kariyerinin başlangıcı oldu. Hubble, Güneş’e ve milyarlarca yıldıza ev sahipliği yapan galaksimizin, Evren’e yayılmış çok sayıdaki galaksiden biri olduğunu keşfetti. Daha sonra Hubble ve çalışma arkadaşları, muazzam büyüklükteki Evren’in durmadan genişlediğini kanıtladılar. Hubble zekice yöntemlerle bu galaksilerin hızını ve uzaklığını ölçmeyi başardı. Evrenin genişlediğini ve galaksilerin bizden uzaklaşırken ki hızlarının, bize olan uzaklıklarıyla orantılı olduğunu keşfetti. Hubble ve Milton Humason, günümüzde Hubble Sabiti olarak bilinen, Galaksilerin Kırmızıya Kayma Yasası’nı formülleştirdiler ve Hubble, Evren’i oluşturan galaksilerin birbirlerinden ne hızla uzaklaştıklarını hesaplamayı başardı. Bu bilgilere dayanarak, diğer bilim adamları Evren’in inanılmaz derecede, hatta bütün insanlık tarihinin binlerde kez tekrar etmesine yetecek kadar yaşlı olduğunu buldular.

  Hubble, Evren’in 13,7 milyar yıl önce ‘Büyük Patlama’ adı verilen olayla meydana geldiğini ve o zamandan beri genişlemeye devam ettiğini anlamamızı sağladı. Modern kozmolojinin Big Bang kuramının, yani evrenin başlangıcındaki patlamanın temelini oluşturan bu teoriye Hubble Yasası denmekte. Hubble, galaksilerin şekillerine göre sınıflandırıldığı bir sistem de geliştirmiştir; bu sistem günümüzde hala kullanılmaktadır. Hubble Yasası sayesinde bilim adamları, Büyük Patlama’yla ışıyan radyasyonu, bazen -270 dereceye düşen sıcaklıklara rağmen, bugün hala ölçebiliyorlar. Astronomlar, sonunda Evren’in tamamen karanlık, soğuk, ölü bir yer olacağını ve sonsuza dek genişlemeye devam edeceğini düşünüyorlar.

  Yazan: Beren AHU

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Beren Ahu
  Saint Joseph Lisesi’nde öğrenci

  Popüler Yazılar

  Önceki İçerikUçaklar Nasıl Uçuyor?
  Sonraki İçerikİlk Balinalar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: