Daha Fazlası

  Einsteinium Elementinin Gizemi 69 yıl Sonra Çözüldü!

  Einsteinium Elementinin Gizemi 69 yıl Sonra Çözüldü!

  Ünlü torik fizikçi Albert Einstein’ın ismi verilen radyoaktif Einsteinium elementinin gizemi 69 yıl sonra çözüldü. ABD Stanford Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları Einsteinium Elementini ilk kez kimyasal tepkimeye sokmayı başardılar. 

  Einsteinium ilk kez 1952 yılında Pasifik Okyanusunda bulunan Elugelab adasında “İvy Mike” isimli termonükleer cihazın patlaması sonucu keşfedilmişti. Periyodik tabloda 7 sırada olan ve atom numarası 99 olan bu element ilk hidrojen bombası testinde ortaya çıktı. Böyle bir patlama Hiroşima’ya atılan nükleer misyon bombalarından dört kat daha fazla enerji ortaya çıkarıyor.  

  Nature Dergisi’nde yayınlanan makaleye göre Berkley Ulusal Laboratuvar’ndan Rebeca Abergel ve çalışma arkadaşları Einsteinium 54 izotopunda ait küçük bir örneği elde ettiler. Laboratuvarda Küriyum elementi nötronlarla çarpıştırılarak yapay Einsteinium elementi elde edildi. Araştırmanın amacı Einsteinium’u X ışınları kristalografi ile incelemekti. Fakat elemen kaliforniyum ile kirlendiği için incelenemedi. Bu yüzden bilim insanları Einsteinium incelemek için farklı bir yol denediler. 

   

  Bu örnek, Kaliforniya’daki bir senkrotron lbaratuvarında çeşitli dalga boylarında X ışınları ile incelendi. Bilim insanları böylelikle Einsteinium Elementini ile ilk kimyasal bilgileri edinmiş oldular. Bu bilgiler ayrıca aktinitler grubundaki diğer elementler hakında da bilgi vermiş oluyor. 

  Ekip bundan sonra saf Einsteinium Elementini elde etmek istiyorlar. Daha sonraki aşamalarda ise bu örnekler ile daha hafif nötron ya da hafif atom çekirdeklerini çarpıştırarak, daha ağır ve henüz keşfedilmemiş elementler elde etmek istiyorlar. 

  Fakat bu iş bahsedildiği kadar kolay değil. Çünkü bilim insanları COVID-19 pandemisi öncesi elde etikleri örneklerin büyük bir kısmı şimdiden bozunmuş durumda.

  Yazan: Selim ÖZTEMEL

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Selim Öztemel (Platin Yazar)https://cilginfizikcilervbi.com
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: