Ekpirotik Teori: Zümrüdüanka Evren

0
94

Ekpirotik Teori: Zümrüdüanka Evren

Ekpirotik Yunanca “ateşten doğan”. anlamına gelir. Bir nevi “Zümrüdüanka Evren”, her seferinde küllerinden tekrar meydana geliyor. Bu fikre göre, içinde bulunduğumuz evren 3 boyutlu 2 evrenden biridir. Bu 2 even arasında 5. boyutta çok küçük (bir atomun çapından daha küçük) bir mesafe bulunur.

Bu aslında, uzayın 4. boyutudur fakat zaman, “4. boyut” adını daha önce kapmış durumda.

İçerisinde bulunduğumuz uzaydaki her nokta, diğer uzaydaki bir noktanın kapı komsusudur. Şu anda 2 even yavaş yavaş birbirlerinden uzaklaşmaktadır. Ayrıca her 2 even de genişlemektedir, dolayısıyla içeriklerinin yoğunluğu azalmaktadır. Sonunda genişleyen boş uzay haline geleceklerdir. O zamana kadar yay benzeri bir kuvvet 2 evreni 5. boyutta tekrar birbirlerine doğru çekmeye baslayacak. 2 boş even çarpıştığı zaman, enerji açığa çıkacak ve maddeye dönüşerek yeni bir Büyük Patlama meydana getirecek.

Kuantum etkileri nedeniyle 2 evenin farklı kısımları birbirlerine biraz farklı zamanlarda temas edeceğinden dolayı, galaksilerin tohumlarını atan buruşukluklara meydana gelecek. Ardından evrenler sekip yeniden uzaklaşmaya başlayacak ve tüm süreç tekrarlanacak. Bu sonsuza kadar bir devridaim.

Bu teori, başlangıçtaki şişme aşamasına da ihtiyaç duymayan, Büyük Patlama’nın önde gelen alternatif açıklamadır.

Bu Teori Test Edilebilir mi?

İlginç olan nokta, ekpirotik teorinin test edilebilir olmasıdır. Şişme, uzayın kütleçekimsel dalgalar olarak bilinen buruşukluklarla dolu olması gerektiğini belirtiyor.

Ekpirotik teori ise böyle bir olgu öngörüyor.

Teoriyi test edebilecek hassaslıkta olan kütlecekim dalgası detektörleri birkaç yıl içerisinde uzaya gönderilebilecek. Eğer bu detektörler dalgaları saptayabilir ise, ekpirotik teorinin yanlış olduğu kanıtlanabilenecek. Fakat dalgalar bulunamazsa şişme teorisinin yanlış olduğu anlaşılacaktır.

Kısaca; içinde yaşadığımız evren, 5. boyutta hareket eden 2 evrenin çarpışmasından oluşmuş olabilir.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

30 Saniyede Teoriler

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz