Daha Fazlası

  El Yıkamanın Önemi Nasıl Farkedildi?

  El Yıkamanın Önemi Nasıl Fark Edildi?

  Oldukça ilginç bir şekilde, bir zamanlar hastalık ve enfeksiyonların dokunma yoluyla buluşabileceği, her zaman için kabul gören bir fikir değildi.

  Avusturya-Macaristanlı bilim insanı Ignaz Semmelweis, Viyana’da kadınların doğum yapmak için gittikleri bir doğum kliniğinde doktor olarak çalışıyordu. O günlerde çocuk doğurmak oldukça riskliydi ve hayatta kalan annelerden çoğu loğusa humması olarak bilenen kuvvetli bir enfeksiyondan ötürü çok geçmeden hayatını kaybediyordu. Hastanede doğum yapmak evde doğum yapmaktan daha tehlikeliydi, çünkü kadınların üçte biri koğuşlardaki enfeksiyondan ötürü ölüyordu.

  1847’de bir adli tıp profesörü otopsi sırasında parmağını kesti ve parmağı enfeksiyon kaptı. Enfeksiyonun kanına yayılması sonunda hayatını kaybetti. Çığır açan buluş, Semmelweis’in profesörün enfeksiyonu hamile kadının vücudundan kapmış olması gerektiğini ve durum buysa enfeksiyonların bir kadından diğerine ya doktorun ya da yardımcı ebenin dokunuşuyla bulaşabileceğini fark etmesiyle geldi. Gerçekten de Semmelweis, bir hastadan diğerine geçmeden evvel el yıkamayla enfeksiyon yayılmasını durdurmanın mümkün olacağını düşünüyordu. Böylece Semmelweis 1847 yılında Viyana Genel Hastanesi’ndeki tüm doktorlara, tıp öğrencilerine ve ebelere doğum öncesi kalsiyum hipoklorit içeren antiseptikler kullanarak el yıkama uygulamasını önerdi. Bu uygulama sayesinde ölüm oranlarında ani ve hızlı bir düşüş gerçekleşti.

  El Yıkamanın Önemi Nasıl Farkedildi?

  Antiseptik prosedürlerin öncüsü olarak bilinen ve “Annelerin kurtarıcısı” lakabıyla tanınan Semmelweis’in keşfi, MRSA gibi (metisilin dirençli staphylococcus aureus), hastaneden geçen öldürme potansiyeline sahip enfeksiyonlara karşı mücadelemizde bugün bile en güçlü silahımlarımızdan biri olmaya devam ediyor.

  Yazan: Beren AHU

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Beren Ahu
  Saint Joseph Lisesi’nde öğrenci

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  1 Comment

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: