Elon Musk Neuralink Çipini Tanıttı

Elon Musk Neuralink Çipini Tanıttı

Tesla ve SpaceX’in CEO’su olan iş adamı Elon Musk, insan beyniyle bilgisayarı birleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. İnsan ve bilgisayar arasında direk bağlantı kuracak Neuralink çipi dün yapılan bir etkinlikle tanıtıldı.

Elon Musk’ın merakla beklenen cihazı internet üzerinden canlı olarak tanıttı.

Canlı yayında bir bilgisayarı direk olarak beyne bağlayan Neuralink implant cihazların tanıtımını yapan Elon Musk, “Burada sağlıklı ve mutlu bir domuz görüyoruz. İlk başta biraz çekingen davranıyor ancak yüksek bir enerjisi var ve hayattan keyif alıyor. Bu domuza iki aydır implant takılı” dedi.

Elon Musk, beyin implantının; hafıza kaybından depresyona ve görme engeline kadar pek çok nörolojik hastalıklarda ve omurga yaralanmaları gibi hasarların tedavisinde kullanılabilecek.

Musk’ın tanıttığı ve kulağın arkasına yerleştirilen ‘Link’ adlı çip, yalnızca bir madeni para büyüklüğünde.

Çip bir madeni para büyüklüğünde

Tanıtımında, söz konusu çipin ‘bir akıllı saaten beklenen tüm özelliklere sahip olduğunu’ söyleyen Musk, cihazın, “Sıcaklık, basınç gibi bir çok veriyi de ölçebileceğini açıkladı.

Çipin ‘Tesla’ arabalarının otomatik pilotunu kontrol etmek için de kullanılabileceğini belirten Musk, bir gün oyun oynamak için de kullanılabilme ihtimalinin ise %100 olduğunu vurguladı.

Ayrıca çip sayesinde doğrudan müzik dinlemek ya da parmaklarınızı kullanmadan düşünceyle yazı yazabilmeyi sağlama gibi amaçlarla kullanılabileceği daha önce açıklanmıştı.

Musk, çipin ayakta tedavi prosedürü ile bağlanabileceğini, ancak elektrotları beynin içindeki kan damarlarına çarpmayacak kadar hassas bir şekilde yerleştirebilecek ‘bir robota’ gerek olduğunu dile getirdi.

Çip, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) ‘çığır açan cihaz’ unvanını almış olsa da henüz insan üzerinde denemelere başlamamış durumda.

Musk’ın 2016 yılında kurduğu Neuralink şirketi insan ve makine arasında yüksek hıza sahip ara birim üretmeyi amaçlıyor.

Musk geçtiğimiz aylarda bu teknoloji sayesinde beş yıl gibi kısa bir süre içinde insanların yabancı dil öğrenmeye ihtiyacı kalmayacağını iddia etmişti.

Musk, henüz söyleyeceklerini destekleyecek bilimsel veriler ise sunmadı. 

Yazan: Şinasi AYGÜN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

1 geri izleme / bildirim

  1. Haftanın Film Önerileri: Dünyalı, Marie Curie ve Upgrade | Ç. F. ve B. İ.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*