En Eski Afyon Kalıntıları Bulundu

En Eski Afyon Kalıntıları Bulundu

Tel Aviv Üniversitesi Weizmann Enstitüsü ve İsrail Eski Eserler Dairesi yürüdüğü ortak çalışmaya göre, insan tarafından kullanılan en eski afyon kalıntılarının bulunduğunu açıkladılar. Tel Jehud kazı yerinde bulunan seramik kapların MÖ 14. yüzyıla ait olduğu belirlendi. 

epa10194872 İsrail Eski Eserler Kurumu’nun (IAA) Kudüs’teki laboratuvarlarında 20 Eylül 2022’de 3400 yıl öncesinden haşhaş kabuğu şeklini andıran afyonun kullanımına ilişkin arkeolojik kanıtlar sergileniyor. IAA’nın basın açıklamasına göre ‘afyon kalıntısı’ 14. yüzyıla tarihlenen Tel Yehud’da kazılan çanak çömlek kaplarında bulundu.’ Araştırmacılar, Kenanlıların psikoaktif ilacı ölüler için bir teklif olarak kullandıklarına inanıyor. IAA, Tel Aviv Üniversitesi ve Weizmann Bilim Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir araştırma, ‘dünyada halüsinojenik uyuşturucu afyon ve genel olarak psikoaktif ilaçların kullanımına dair bilinen en eski kanıtları’ ortaya çıkardı. Uzmanlar, afyon içeren kapların Kenanlı mezarlarında bulunduğunu ve görünüşe göre yerel cenaze törenlerinde kullanıldığını söyledi. Açıklamada, bu keşif, afyonun ve ticaretinin Yakın Doğu kültürlerinde merkezi bir rol oynadığına dair tarihi yazıları ve arkeolojik hipotezleri doğruladı. EPA/ATEF SAFADI

Afyonun bölgede ölü gömme ritüellerinde kullanıldığı düşünülüyor. Buluntu ayrıca yakın doğuda afyon ticaretinin olduğunu da kanıtlıyor. 3500 yıllık bu seramik kaplar içerisindeki kalıntılarının “ölü armağanı” olarak bırakıldığını söylüyorlar. Seramik kaplar haşhaş kapsüllerine  benziyor. 

Muhtemelen akrabaların cenaze törenlerinde “ölü akrabaların ruhlarını uyandırmak” için afyonu kullanıp kendilerinden geçmişleridir. Kalıntı Levante bölgesinde bulunan ve Geç Tunç Çağı’nın ilk uyuşturucu kalıntısı. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*