En İhtiyar Kaya

En İhtiyar Kaya

Dünya’nın En İhtiyar Kaya’ sı hangisi sorusu cevap bulmuş olabilir.

Baffin Adası’nı meydana getiren ve yaklaşık Dünya ile aynı yaşta olan bu kayalar, yerin iki bin dokuz yüz kilometre altından geldiği tahmin ediliyor. Dünyanın katılaşmaya başladığı zamana ait olduğu düşünülen bu kayalar, milyarlarca yıllık çalkalanma ve erime sonucunda dönüşüme uğramadan ilk oluştuğu haliye kalmış gibi gözüküyor. Kanada’nın Baffin Adası’sında bulunan kayaçlar, yeryüzünün ilk dönemlerine ait önemli izler taşıyor.

Kayaçlardaki Helyum-3 izotopunun Helyum-4 izotopuna oranı, Dünya’nın herhangi bir yerinedeki kayaçlara göre oldukça yüksek bir oran bir oran taşıyor. Helyum-3 izotopu, helyum-4 izotopunun tersine takviye edilebilinen bir izotop değil. Helyum-3 izotopu gezegenimizi oluşturan “ilkel” yapıdan gelmektedir. Ayrıca jeokimyacılara göre bölgede tespit edilen neodimyum elementine ait iki izotopun oranının da erken dönem erimiş magma denizinde çökelmiş olacağını gösteriyor. 

Boston Üniversitesi’nden Matthew Jackson ve araştırma ekibi, bu çökeltinin 4 dört bucuk milyar yıl önce oluştuğunu ve magma tabakasının altına battığını söylüyorlar. Ekip Baffin Adası’ndaki lav oluşumlarının kurşun izotoplarını kullanarak tespit ettikleri yaşın 4,45 ila 4,55 milyar yıl olacağını belirtiyorlar. 

En İhtiyar Kaya

Teori

3 jeokimyasal tespitin ışığında oluşturulan teoriye göre Baffin Adası’nı oluşturan bu kayaçlar, Dünya henüz bir kaç milyon yaşında iken oluşmuş ve bütünlüğünü koruyarak yaklaşık 62 milyon yıl önce yeryüzüne püsküren lavlarla geldiği belirtiliyor. 

Jeokimyasal teorilerin ispatlanması zor olduğu yönünde bir şöhrete sahip olsalarda. Matthew Jackson ve araştırma ekibi bulunan bu bulguların bilim dünyasında heyecan yaratacağını düşünüyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*