Daha Fazlası

  En İyi Karbon Yakalama Teknolojisine 100 Milyon Dolar Ödül

  En İyi Karbon Yakalama Teknolojisine 100 Milyon Dolar Ödül

  Dünya zenginleri sıralamasına 185 milyar doları aşan servetiyle ilk sıralara yerleşen Spacex ve Tesla’ nın da ceo’ su olan  Elon Musk’ dan çevre için önemli bir adım geldi.

  Twitter hesabı üzerinden  duyurduğu yarışma ödülü, en iyi karbon yakalama teknolojisine geliyor. Daha önce buna benzer 2018 yılında X-PRİZE( Küresel okuma yazma öğrenme projesi ) vakfının başlatmış olduğu bir yarışma düzenlemişti ve beş finalist geliştirdikleri yazılımla 20 milyon dolarlık ödülü kazanmıştı. Şimdi ki yarışma ise bunun tam beş katı,

  İnsanlık her yıl 50 milyar ton CO2 atmosfere bırakıyor. İklimler hızla değişiyor.

  İklimlerin hızla değişmesi ile ilgili doğuran sonuçları bir önce ki yazımda da bahsetmiştim.

  Okumanızı tavsiye ediyorum.

  Hatırlarsanız Dünya Meteoroloji Örgütü(WMO) atmosfere salınan ve küresel ısınmaya yol açan sera gazı yoğunluğunun 2017’de rekor seviyeye çıktığını açıklamıştı. O günden bu güne bazı önlemler alınsa da pek bir şey değişmedi ve artarakta devam ediyor.

  Bilim insanlarına göre küresel ısınmayı durdurabilmenin yolu yıllık 10 milyar ton karbondioksidin  atmosferden temizlenmesi gerektiği.  Doğa normal koşullarda bu karbondioksidi temizleyebilir fakat orman tahribatı ve bilinçsiz tarım sisteminden dolayı yetersiz kalıyor. 

  Karbon yakalama teknolojisi( KYKO ), fosil yakıtlarda havaya salınan karbondioksidin kurutulması, sıkıştırılması, taşınmaya hazır hale getirilmesi işlemidir. Bunu yapan bazı şirketler mevcut fakat soru işareti depolanan, kurutulan karbondioksidi daha sonra ne yapılacağı ile ilgili, şirketler tekrardan geri dönüşüme ya da enerjiye dönüştürülmesinin maliyetli olduğunu belirtiyor. örn; ETH-Zorick’ in bir alt kuruluşu olan Theswiss Climeworks

  AG ortam havasından CO2 yakalama işlemi 1 ton CO2 yakalamak için 8,6-11,2Gj termal ya da elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyor. Bu enerji miktarı 1,5-2 Avrupa vatandaşının bütün  bir yıl tükettiği elektriğe tekabül ediyor.

  Elon Musk’ın beklediği proje ise buna yönelik, yakalanan, depolanan, kurutulan CO2′ yi en uygun en basit hale getirene ödül vaadediyor. 

  Şimdiden twitter gönderisine sayısız proje planları gönderilmiş durumda ancak ormanların korunarak karbon salınımının en aza indirileceği ve bu paranında bu doğrultuda harcanmasını isteyenlerde çoğunlukta 🙂

  Yazan: Damla Buket TAŞ

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Damla Buket Taş (Bronz Yazar)
  Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: