En Küçük Kara Delik Bulundu

Kara Delikler genellikle büyük kütleli yıldızların süpernova olarak patlamsıyla oluşurlar. Bu durumda yıldız çekirdeği son derece yoğun nötron yıldızı olarak içine çöker. Fakat bu aşamanın ne olduğu ve kara deliğin ne kadar küçük olabileceği tam bilinmiyordu. 

Bunun nedenleri arasında teknolojik yetersizliğin yanı sıra bu kara deliklerin kaç tane olduğu görünmez, etkileşmeyen kara deliklerin ne tür kütleye sahip olduğu bilinmemesi yer alıyor. Bilim insanları her şeye rağmen bu gizli miniklerin birini bize çok yakın olduğunu keşfettiler. Keşfedilen bu gökcisminin sadece 1500 ışık yılı uzaklıkta tek boynuzlu takımyıldızında yer alan kırmızı cüce etrafında dönmekte.

V723 Mon isimli yoğun kütleli dev yıldızın uzun süredir parlaklığı değişkenlik gösteriyordu. Bu ışık eğrisinin değişikli anlamlandırılmamıştı. Bu konu üzerine çalışan Tharindu Jayasinge ve çalışma arkadaşları çok sayda teleskop verilerini inceledi. İnceleme sonucunda bu duruma neden olan gökcisminin kara delik olabileceği sonucuna vardılar. Bu kara deliğin sadece 2,93 güneş kütlesinde olduğu belirtildi. Bu şimdiye kadar keşfedilen en küçük ve en yakın kara delik oldu.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here