En Yakın Akrabalarımızı Bulmuş Olabiliriz

En Yakın Akrabalarımızı Bulmuş Olabiliriz

Bilim dünyası bu hafta yapılan bir keşif ile, daha doğrusu 88 yıllık bir keşfin gün yüzüne çıkmasıyla birlikte heyecanlanmış durumda. İnsanlık yani homo sapiens olarak bildiğimiz en yakın akrabalarımız Neanderthal ve Homo Erectus. Çin’de keşfedilen “Ejderha Adamın” ise bize daha da yakın olabileceği düşünülüyor.

Nedir Bu Ejderha Adam ve Ne Zaman Keşfedildi?

En Yakın Akrabalarımızı Bulmuş Olabiliriz

Ejderha Adam (Bilimsel Adı Homo Longi olarak konulmuştur, Long /龙/ : Çince’de Ejderha) 146,000 yıl önce yaşadığı düşünülen bir insan türü. Türe ait kafatası 1933’te Çin’in Mançurya bölgesinde bulunmuş olsa da bilim dünyasının ilgisini çekmesi uzun zaman aldı. 88 yıl önce yapılan bir keşif nasıl bir anda böyle gündem oldu peki? Kafatası bir köprü inşaatı sırasında tesadüfen bulundu. Kafatasını bulan işçi bu keşfin Japon işgalcilerin eline geçmesini istemediği için bunu kamuoyu ve medya ile paylaşmadı, kafatasını saklamayı tercih etti. İşçinin ailesi işçinin vefatından sonra kafatasını Hebei GEO Üniversitesi Müzesine bağlı bilim insanları ile paylaşmaya karar verdi. Araştırmanın yayınlanması ile beraber 25 Haziran 2021 gününden itibaren kafatası medyada yer almaya başladı. Ejderha Adam’ın Doğu Asya’da yaşadığı belirtilmekte. İnsan evrimi üzerine çalışan bilim insanları Ejderha Adam’ın insanın evrimini anlamak adına önemli bir ipucu olduğuna inanıyor. Ejderha Adam’ın Homo Sapiens’e evrimleşmeyerek ayrı bir tür olarak varlığını devam ettirdiği ama nihayetinde soyunun tükendiği görülmekte. Bir erkeğe ait olan kafatasının çok iyi korunmuş olması da daha çok bilgi edinilmesini sağlıyor. Wisconsin’den paleoantropolog John Hawks bu durumu şöyle özetliyor, “Bu kadar iyi şartlarda korunmuş bir kafatasını bulmak çok zor. Bu kazı yapanların hep hayal ettiği bir şeydir.” Ejderha Adamın tahminen kalın kaşları, düz yanakları, geniş bir ağzı ve iri dişleri vardı. Profesör Qiang Ji, Ejderha Adamı için şöyle diyor: İlkel ve Modern özelliklerin beraber bulunduğu bir kombinasyon, diğer insan türlerinden ayrılıyor.

Neden Önemli?

Keşif bilim insanlarını fazlasıyla heyecanlandırdı. Çinli bilim insanı Xiun Ni insan evriminde kayıp olan bir halkayı ve kardeşimizi bulduğumuzu düşünüyor. İnsanlığın uzakdoğu’daki evrimsel gelişimine dair kanıtların az olması sebebiyle Ejderha Adam bu boşluğu da doldurabilir. Ejderha Adamın bize yani modern insana yakın olduğunun düşünülmesinin en büyük sebebi soyu tükenen diğer insan türlerine kıyasla çok daha büyük bir kafatasının olması. Ejderha Adamın güçlü bir vücuda sahip olduğu da düşünülüyor. Bazı bilim insanları Ejderha Adamın Denisova insanı veya bir Neanderthal türü olduğuna inanıyor. Ejderha Adamın yaşadığı dönemde dünya üzerinde çok sayıda insan türü yaşadığı biliniyor, bugün ise geriye sadece Homo Sapiens kaldı. Tibet’te keşfedilen Denisova insanı ve Ejderha Adamın çenesi benzerlik göstermekle beraber Denisova insanına dair tam bir yüz kalıntısı bulunmadığı için kesin konuşmak güç. Ejderha Adam’ın ayrı bir tür olarak nitelendirimesi ya da Denisova insanı gibi hakkında az veri olan bir insan türüne dahil edilmesi insanın evrimine dair bildiklerimizi kökten değişterecek gibi duruyor.

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*