Entropi ve Evrenimiz

Entropi ve Evrenimiz

Savaşlar, göçler, doğumlar, ölümler… Bunların en önemli sebebi, evrenin entropik dengeyi sağlamasıdır. Entropi dediğimiz şey ise düzensizliğe ulaşmaktır. Her şeyin nihai sonucu, entropi vasıtası ile sona yaklaşmaktır.

Entropi ; eşyaların eskimesinin, bozulmasının, çürümesinin, kırılmasının, yanmasının ve insanların ölmesinin ardındaki gizli gerçektir. Entropi asla azalmaz. Sürekli artar. Çürüyen bir elmayı eski hâline geri getiremeyeceğimiz gibi. Sadece entropinin artış hızını yavaşlatabiliriz. Buzdolabı âletinin temel prensibi budur , entropi artışını yavaşlatmak. Elmanın çürüme işleminin daha geç gerçekleşmesini sağlamak gibi. Şimdi, entropisel düzen içinde evrenimizin görevine bakalım.

Entropi ve Evrenimiz

Evrenimiz, milyarlarca yıl bırakın zeki yaşam formunu , yaşam bile gelişmesine izin vermedi. İlk önce biraz düzen oluşturmak gerekir. Düzen olmadan düzensizliğe ulaşamayız. Evren aşırı sıcak ve yoğundu. Bunu entropilere dönüştürmek için gezegenleri, kara delikleri, galaksileri oluşturmuş olabilir. Kaos için biraz düzen gerekir. Dünyamıza olan ise buna benzer bir durum. Buzul çağından sonra her zamanki gibi entropi artmaya devam ediyordu. Evren, dünyamıza yardım etti ve ilk canlı örnekleri oluşmaya başladı ; karalar, denizler… Sonra bu durum evrenimize yetersiz geldi ve doğa yasalarına , düzene , evrene etki edebilecek zeki yaşam formları oluştu , biz oluştuk. Çoğaldık, yeni bir düzen oluşturmaya çalıştık ama entropi bizden daha güçlüydü, böyle de olmaya devam edecek. Sınıfsal farklılıklar, devletler, milletler , coğrafya… İnsanlar öldü, yenileri doğdu. İnsanlar , farklı coğrafyalara bölündü ve düzen kurmaya başladı. Ekonomik, coğrafi, hayati ve daha birçok neden insanları savaşa ve göçe zorladı. Düzenler bozuldu. Birikmiş enerjiyi entropi ya da basitçe kaos ile dağıtmak…

Bir zeki yaşam formundan daha iyi ne yardım edebilirdi ki entropi artışına ? Tabii yerçekimi ve sürtünme gibi kuvvetleri de unutmamak gerekir. Sürtünme olmadan eşyalar bozulamaz, yanamaz. Yerçekimi olmadan da kırılma ve parçalanma gibi durumlar gözlemlenemez.

Tüm kuvvetler entropiye yardım ediyor gibi. Şimdilik bilemiyoruz, belki de evren bu zeki yaşam formunun veya başka zeki yaşam formlarının Tip 3 medeniyet seviyesine ulaşmasına yardım edecek ve kendi entropisel sonunu hazırlıyor. O zaman da akıllara gelen soru şu : Kendi entropisel sonunu hazırlayan bir sistem canlı mıdır?

Yazan: Fatma BAYBARZ

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Entropi Nedir? Her Şey Yok Olmaya Mahkum Mu?

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Kara Delikler ve Entropi

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

4 yorum

  1. Evren düzenden kaosa giden bir ışın mıdır yoksa düzenden kaosa kaostan da geri düzene dönecek bir yapımıdır belkide kaosa geri düzene dönmek için gidiyordur rubik küpte olduğu gibi düzeni kaosa geri düzene döndürmek için döndürüyoruz

    • Güzel bir yaklaşım fakat bu durumda belirli noktalarda entropi azalışı olması gerekirdi ama böyle bir durum söz konusu olmadığı için düzene geri dönmek mümkün görünmüyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*