Entropi ve Zaman İlişkisi: Ölümsüzlük, Yaşlanmanın Durması ve Zaman Yolculuğu

Entropi ve Zaman İlişkisi: Ölümsüzlük, Yaşlanmanın Durması ve Zaman Yolculuğu

Entropi, evrende var olan her şeyin kendini minimum enerji ve maksimum düzensizlik durumunda bulundurmak istemesidir. Bunun anlamı her şey dağılma bozulma eğilimi gösterir. Meyve sebzeler çürür, kırılan bozulan şeyler tekrar düzelmez. Ve bu olaylar geri alınmadığı için entropi de zaman gibi doğrusaldır.

Entropi ve Zaman İlişkisi: Ölümsüzlük, Yaşlanmanın Durması ve Zaman Yolculuğu

Galaksiler birbirine uzaklaşır, güneş enerjisini günden güne kaybeder ve bunun gibi hiçbir şey entropinin etkisinden kurtulamaz. Kurtulmanın tek yolu mutlak sıfır noktasıdır (-273 santigrat derece). Eğer kendimizi bu noktada dondurabilmemizin bir yolu olsaydı asla yaşlanmazdık.

Entropi ve zaman arasındaki ilişki ise karmaşık bir durumdur. Zamandan dolayı mı her şey entropinin etkisi altındadır? Yoksa entropi mi zaman kavramını oluşturmuştur? İkinci düşüncemiz daha olasıdır. Çünkü madde zamanı yaratır. Eğer atom altı parçacıkların davranışlarını anlarsak maddelerin bozulmasını durdurup geri çevirmemiz mümkün olacaktır. Dolayısıyla yaşlanmayı durdurmak ve ölüleri bile diriltmek söz konusu olabilir.

Zaman yolculuğu fikrine gelecek olursak aslında tamamen hayal ürünü değildir. Zaman geçtikçe sistem daha düzensiz bir hale gelir ve düzensiz olma ihtimali düzenli olmasına göre daha yüksektir. Biz bu sebeple zamanın hep ileri akışını gözlemleriz. . Görelelik teorisinden sonra bu konu hakkında ilk bilimsel fikirleri Kurt Gödel belirtmiştir. Gödel’in fikri “eksiklik teoremi” adını verdiği örnek olarak matematikte tüm doğru önermelerin ispatlanabildiği eksiksiz bir sistem yoktur düşüncesidir. Onun tasarladığı daha çok matematiksel altyapıya dayanan Gödelyen zaman yolculuğu düşüncesi bu yazının daha fazla uzamaması sebebi ile başka bir yazıda açıklanacaktır. Toparlamak gerekirse zaman yolculuğu düşüncesi günümüz bilim ve teknolojisi ile mümkün olamayacak bir konudur. Ancak gün geçtikçe gelişen bilim ve teknolojiyle imkansız değildir.

Yazan: Buse Hatun ALDAĞ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*