Daha Fazlası

  Erkek Balıklar Yalnız Karşı Cinsle Paylaşımcı

  Erkek Balıklar Yalnız Karşı Cinsle Paylaşımcı

  Balıklar üzerine yapılan bir çalışmada, balıkların da yemeklerini sevdikleriyle paylaştığı ortaya çıktı. Osaka Şehir Üniversitesi’nde araştırma yürüten bilim insanları, balıklarda özgecil davranışı ilk kez tespit ettiler. 

  Erkek Balıklar Yalnız Karşı Cinsle Paylaşımcı

  Yapılan çalışmada erkek ciklet balıklarına iki seçenek sunuldu: Anti sosyal olan seçenekte yalnız kendisine yem verildi. Sosyal seçenekte ise kendisinin yanında olan diğer balıkla birlikte ikisinde de yem verildi. 

  Deney sonucunda eğer yanındaki balığın daha önce çiftleştiği bir dişi balık varsa sosyal seçeceği seçtiği erkek bir balık varsa anti sosyal seçeceği seçtiği görüldü. 

  Daha sonraları yanında eşi varken yabancı bir balık daha konulduğunda, erkek balığın yabancı dişi balık arasında yine anti sosyal seçeceği seçtiği görüldü. Buna eşinden korkma ya da hanımcılık gibi düşünebilirsiniz. 

  Bu davranışın primatlarda da benzer olduğunu belirten bilim insanları daha sonraki aşamalarda balıkların sosyal motivasyona sahip olup olmadıkları üzerine bir deney gerçekleştireceklerini belittiler. 

  Yazan: Selim ÖZTEMEL

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Selim Öztemelhttps://cilginfizikcilervbi.com
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: