Erkek Fareler Yeni Eş Bulmada Daha Hızlı 

Erkek Fareler Yeni Eş Bulmada Daha Hızlı 

California fareleri (Peromyscus californicus) nadir görülen tek eşli kemirgen türüdür. Eşlerden birinin ölümü ya da çok nadir olan terk etmesi durumunda eş arayan bu farelerin erkeklerinin daha hızlı eş bulduğu görüldü. Erkek farelerin de besin getirerek yavru bakımında yardımcı olduğu daha önceki gözlemlerle kaydedilmişti. Yeni yapılan çalışmada dişi farelerin daha seçici olduğu, erkek farelerinse yavru bakımında yavruları yetiştirmede daha istekli olduğu keşfedildi. 

California fareleri (Peromyscus californicus) – Erkek Fareler Yeni Eş Bulmada Daha Hızlı 

Eşleri ödlüğünde ya da terk etiğinde ne olduğunu merak eden bilim insanları 584 çift Kaliforniya faresini inceledi. Behavioral Dergisi’nde yayımlanan çalışmaya göre çiftlerin 59’unun eşleştiği ve eşleşenlerin %84’ünün en az bir yavrusu olduğu ortaya çıkmış. Çalışmada erkeklerin dişilere göre ortalama 10 daha hızlı olduğu görülmüş. 

Dişilerin yeni bir eş seçme konusunda daha seçici olmasından kaynaklan zaman farkının nedeni, yeni bir eşin sadece hayatta ve yanında kalmasının değil, aynı zamanda bir sonraki yavruları büyütmesine dair güvenlerini yeniden kazanmasına bağlı olduğu tahmin ediliyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*