Erkeklerdeki Kısırlıktan X Kromozomu mu Sorumlu?

Erkeklerdeki Kısırlıktan X Kromozomu mu Sorumlu?

Sperm sayısı düşük ya da sıfır olan erkeklerin neredeyse yüzde ellisinin tıbbi bir açıklaması bulunmuyor. Son birkaç yılda yapılan araştırmalar ile, sperm üretimi sorunlarına dahil olabilecek mutasyonların X kromozomda olabileceği düşünüyordu. Uluslararası bir çalışma ekibinin yürüttüğü araştırmada mutasyonların zayıf sperm üretimine neden olabileceği X kromozomu üzerine 50’den fazla gen tanımlandı.

Spermlerin milimetrede 10.000’den az sperm bulunduran erkekler ile milimetrede 200 milyona kadar normal sperm sayısı bulunduran 209 erkeğin verileri kıyaslandı. Analizler sonunda kısır erkeklerin X kromozomlarında yüzden fazla mutasyon görüldü. Bilim insanları sorumlu olabilecek 21 yeni yeni araştırdılar. Bu yeni genler erkeklerin testis hücrelerinin sperm üretmesini etkiliyor. Erkeklerde kısırlığı etkileyebilecek 34 X kromozomu geni saplandı.

Erkeklerdeki Kısırlıktan X Kromozomu mu Sorumlu?

Bilindiği üzere erkekler X kromozomu anneden, Y kromozomunu ise babadan alıyor. Ama bu mutasyonlar yumurta ya da iyi biliyor gelişimi sırasında kendiliğinden oluşuyor. X kromozomunun erkek üreme sağlığı üzerinde bu kadar etkili olabileceği düşünmüyordu. Fakat X kromozomunun da kısırlığı neden olabileceği bu çalışmayla ortaya çıktı. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*