Erkeklere Hormonsuz Doğum Kontrol Hapı

Erkeklere Hormonsuz Doğum Kontrol Hapı

Amerikalı bilim insanları, erkekler için hormonsuz ve yan etkisiz (advers etkisiz) bir doğum kontrol hapı için yürüttükleri çalışmada fareler üzerinde başarıya ulaştıklarını belirttiler.

Erkeklere Hormonsuz Doğum Kontrol Hapı

Weill Cornell Medical College Üniversitesi’nden Melanie Balbach ve çalışma arkadaşları, erkeğe yönelik doğum kontrol hapını fareler üzerinde denediler. Cinsel ilişkiden hemen önce alınacak hormonsuz bu hap, spermlerin hareketini bir kaç saat durduracak ve spermelerin olgunlaşmasını engelleyecek.

Sperm hareketliliğinden sorumlu olan enzimler (Adenil siklaz), doğurganlıkta da önemli rol oynamaktadır. Bilim insanları bu süreci engellemek adına, deney farelerine yarım saat öncesinde spesifik bileşik (TDI-11861) enjekte etmiş fakat aynı etki ilacın ağızdan alınması halinde de kendini gösteriyor. Sonuçlara göre söz konusu maddenin alınması ile, farelerin üreme yetkisi 2 saatliğine tamamen duruyor. Herhangi bir yan etkisi de gözlenmesini belirtiliyor. Hatta ilacı 6 hafta kullanan farelerin değerleri, epididemde, böbreklerde, gözlerde, karaciğerde, damakta ya da pankreasta bir değişiklik göstermemiş.

Bu yöntemin insanda da işe yarayıp, yaramayacağı yeni araştırmalar ile belli olacak.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

On-demand male contraception via acute inhibition of soluble adenylyl cyclase, Nature Communications, 14.02.2023

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*