Ernst Haeckel Kimdir?

Ernst Haeckel Kimdir?

Profesör doktor Ernst Haeckel; filozof, doğa bilimci, biyolog ve sanatçıdır.

Ernst Haeckel, 16 şubat 1834’te Almanya’nın Potsdam kentinde doğdu. Çocukluğu babasının devlet memuru olarak çalıştığı Almanya’nın Merseburg kasabasında geçti.

Kariyer

1857’de tıp diploması aldıktan sonra, Ernst Haeckel kısa bir zaman tıp ile uğraştı. Daha sonra resim ile uğraştı ve profesyonel bir sanatçı olmayı hayal ettiği için İtalya’ya gitti.

Charles Darwin’in 1959 tarihli “Doğal Seçilim Yoluyla Türlerin Kökeni Üzerine” adlı çalışmasında büyük bir şekilde etkilenen Haeckel, 1862’de Jena Üniversitesin’de zooloji Alanında Doktora yaparak ve ardından zooloji öğreterek  akademik çalışmalara tekrar döndü.

1862’de zooloji doçenti oldu ve Haeckel 1909’da öğretmenlikten emekli olana kadar Jena’da kaldı.

Haeckel’in zooloji bilimine katkıları ve genellikle yetersiz kanıtlara sağlam araştırmalar ve varsayımların karışımıdır.

Ünlü “birey oluş, soy oluşunu tekrarıdır” sözüyle tanınmasına rağmen, filum, soyuluş ve ekoloji  gibi gününüzde biyologlar tarafından yaygın olarak kullanılan birçok kelimeyi de icat etti.

Ernst Haeckel tüm çok hücreli hayvanların teorik olarak iki katmanlı (ektoderm ve endoderm)

Bir hayvan olan Gastraea’dan türediği fikrini öne sürmüştür ve bu teori pek çok tartışmaya sebep oldu. Denizanaları, kalkerli süngerler ve medusalar gibi deniz omurgasızları üzerine  çok önemli araştırmalar yaptı ve 1872’den 1876’ya Challenger Expedition tarafından getirilen örneklere dayanan ve bu gruplar hakkında bir dizi monografi yazdı.

Hayvanlar alemini tek hücreli ve çok hücreli hayvanlar olarak ikiye ayıran ilk kişi oydu. Bir kaç zoolojik keşif gezisi yapmıştı ve Jena’da Phyletic Museum’u ve kitaplarını, kayıtlarını ve diğer etkilerini içeren Ernst Haeckel Haus’u kurdu.

Farklı türler arası evrimsel ilişkileri gösteren ağaç diyagramı üretti. Modern bilim insanları ve bilim tarihçileri bu diyagramların değeri konusunda farklı görüşlere sahiptirler. Ancak bir çoğu onun çalışmalarını ve yaratıcılığını övmüştür. Haeckel 1862 yılında radyolar atlasından başlayarak güzel sanat eserleri üretmiştir.

Ernst Haeckel kariyerinin ilerleyen dönemlerinde “Doğada sanat formları” adlı eseri üretti. Halkın natüralizimle ilgilenmesi için tasarlanan Haeckel’in kendi hayvan, bitki ve mikroskobik organizma çizimleri tanıtıldı.

Haeckel “Birinci Dünya Savaşı” terimini kullandığı bilinen İlk kişidir.

Psikolojiyi fizyolojinin bir dalı olarak gören ilk kişi Ernst Haeckel’dir.

9 Ağustos 1919’da Almanya’da hayata gözlerini yumdu. 

Yazan: Sude MANAV

Britannica.com

Famousscienttists.com

Sciencedirect.com

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*