Ernst Mayr Kimdir?

Bilinmeyen cevap arayan, açıklanmayana açıklama getiren ve hayatını sorunlara adayan bir bilim insanı Ernst Mayr kimdir?

Ernst Mayr 5 Temmuz 1904 yılında, Kempten / Almanya’da dünyaya geldi. Dünyanın en seçkin evrim bilimcisi ve yüz bilim insanından biri sayılan Ernst Mayr, “biyolojik tür” tanımını bize kazandıran bilim insanıdır.

Biyolojik tür: Birbirler ile çiftleştiklerinde verimli döl veren ve başka gruplar ile çiftleşemeyen bireylerden oluşan topluluktur. 

Ernst Mayr, biyolojiye kazandırdığı bu biyolojik tür terimiyle Charles Darwin’in çalışmalarında tıkandığı noktalara da açıklıklar getirmiştir. Eleştirel yaklaşımı sayesinde evrim ile genetiğin eksik olan bağlantısında köprü olmuştur. Bu açıklamaları sayesinde “20. yüzyılın Darwin’i” olarak anılmıştır. 

Tıp kökenli bir aileden genel Ernst Mayr, 1925 yılında Greifswald Üniversitesi Tıp Bölümünü kazandı. Fakat zooloji merakından dolayı tıp kariyerini bir kenarıya iterek Berlin Üniversitesi’nde 16 ayda doktora yaptı. 1926 yılında Berlin Üniversitesi Zooloji Müzesinde işe başladı. 

Mayr ve “Sistematik Bilimi ve Türlerin Kökeni”

1927 yılında Budapeşte’de düzenlenen Uluslararası Zooloji Kongresi’nde Lord Rothschild ile tanıştı. Rothschild’ın sunduğu imkanlar ile Yeni Gine’ye yolculuk yaptı. Bu yolculukta yakın akrabalarından yalıtılmış bir şekilde yaşamını sürdüren cennet kuşlarını inceledi. Bu cennet kuşlarının kazandığı genetik çeşitliliğin üzerine çalışmalar yürüttü. Mayr, ornitolog yani kuşbilimci olarak yürüttüğü çalışmalar ile Yeni Gine ve Solomon Adaları’nda, yeni türlerin yalıtılmış popülasyonlarından geliştiği sonucuna vardı. Çalışmalarını ve elde ettiği bulguları 1942 yılında yayımladı ve ilk kitabı olan “Sistematik Bilimi ve Türlerin Kökeni” adlı eserini oluşturdu.

1932 ila 1944 yılları arası New York Doğa Tarihi Müzesi’nde yardımcı küratörlük görevini yürüttü. Biyolojinin pozitif bilimler arasında en azından fizik, kimya ve astronomi kadar yerini sağlamlaştırmak için durmaksızın çalıştı. 

1953 yılında Harvard Üniversitesi Bilim ve Sanat Fakültesi Alexander Agassiz kürsününde zooloji profesörlüğü unvanını aldı. 1961 ila 1975 yılları arası Harvard Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi başkanlığı yaptı. 1975 yılında emekli olduktan sonra, aynı kürsüde Emeritus Zooloji Profesörlüğü unvanını aldı.

Mayr ve Ödülleri

Biyolojinin şeref ödülleri arasında altın üçleme olarak bilinen ödülleri 1983 yılında Balzan Ödülü’nü, 1994 yılında Uluslar arası Biyoloji Ödülü’nü, 1999 yılında da Crafoord Ödülü’nü aldı. Bu ödüllerin dışında çok sayıda kazandığı diğer ödülleri ve getirdiği paraları doğa korma dernekleri ve kurumlara bağışladı. 

Kendi ifadesi ile “Para, bir ödülün en önemsiz yanıdır.” görüşüyle bilimin unutulmazları olmanın yanında doğa sever olarak da anılmasına yer sağladı.

Ernst Mayr, bir asırlık ömründe sistematik bilimi, ornitoloji, evrim, zoocoğrafya, biyoloji tarihi ve biyoloji felsefesi gibi bir çok konuda çalışmalar yürüttü. 16 şeref ödülü, 33 özel ödül kazandı. 12 tanesi kendi başına olmak üzere 19 kitap yazdı. 675’in üzerinde makale kaleme alan bu büyük bilim insanı 3 şubat 2005 yılında sabaha karşı dünyaya gözlerini yumdu.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here