Eski Tür insanlar Da Doğumda Ebelerden Yardım Almış 

Eski Tür insanlar Da Doğumda Ebelerden Yardım Almış 

Doğum yapmak son derce sancılı ve son derece zor bir süreçtir. Artan veriler milyonlarca yıl önce yaşamış hominidler yani insansı akrabalarımızın da doğum sırasında zorlandığını gösteriyor. Australopitekus gibi daha önceki insanlarda bebeklerin dünyaya gelmesinde ebelerde yardım almış olabilirler. 

Eski Tür insanlar Da Doğumda Ebelerdem Yardım Almış

Tabi o zamanlarda ki risk günümüzdeki ile kıyaslanamayacak kadar az. 2017 verilerine göre her 100 bin doğumda 211 anne hayatını yitiriyor. Güney Sudan gibi ülkelerde, veriler 5 katına kadar çıkıyor. Fakat günümüzde yaşayan diğer primatlarda böyle bir risk yok. 

İnsanlarda Peki Niye Böyle Bir Durum Var?

Bunun sebebi büyüyen beyin ve iki ayak üzerinde yürümek gözüküyor. İki ayak üzerinde yürümek daha dar bir leğen kemiğe sebep oluyor. Bu soruna obstetrik açmazı denir. Obstetrik açmazı Homo türüne özgü olduğu düşünülmekteydi. Fakat yeni araştırmalar ve keşifler doğumla ilgili sorunların daha eskilere gittiğini gösteriyor. 

Beş İnsansının Doğum Kanalları Haritalandı

Lucy, 1974 yılında Fransız Maurice Taieb ile Amerikalı paleontolog Donald Johanson’un ekibinin Doğu Afrika’da Etiyopya’nın Hadar bölgesinde bulduğu yaklaşık 3,2 milyon yıl yaşındaki 105 cm boyundaki Australopithecus afarensis fosili. Vikipedi

Bu konu da araştırma yürüten bilim insanları aralarında ünlü Lucy’nin de bulunduğu dört Australopitekus örneği ile bir Neandertal örneğinin doğum kanalları haritalandı. Her türde değişiklik gösterdiği fark edildi. 2 milyon yıllık Australopithecus sediba dışında diğer türlerin hepsinde sıkışmışlık olduğu görüldü. Bundan dolayı kesin olmamakla birlikte doğan bebeklerin doğum kanalında geçmek için dönmek zorunda kalmış olabilir. Az sayıda örneğin olması bu konuda çalışmaları zorluyor. Fakat böyle bir durum olması mümkün ve Australopithecus’ların doğumda yardım almış olabilmesi mümkün. Araştırmacılar daha önce doğum yapmış annelerin diğer annelere yardım etmiş olabileceğini belirtiyorlar. Bu fikre destek olarak, tutsak dişi bonoboların diğer dişilere doğumda yardım etmesi ve diğer maymunlarında benzeri davranışları sergilemesi gösteriliyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Daha fazlası:

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: İnsanlık Tarihinin En Yaşlı Çocuğu

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Neandertal Geni Olan Kadınlar Daha Fazla Çocuk Doğurur

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Ne Kadar Neandertal Olduğunuzu Öğrenebilirsiniz

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Gözümüzün Önünde Evrim (Darwin’in olmayan İspinoz)

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Evrimin İlk Olarak “Balık”larda Geliştiği Fikri Güçleniyor!

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Neandertaller Sanılandan Daha Önce Yok Olmuş

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*