Daha Fazlası

  Esrarengiz Berryessa Gölü’nün Sırrı  

  Esrarengiz Berryessa Gölü’nün Sırrı

  Esrarengiz Berryessa Gölü’nün Sırrı

  ABD’nin Kaliforniya Eyelatinde bulunan Berryessa Gölü’ndeki delik bazı insanlar tarafından ‘başka bir dünyaya açılan kapı’ veya ‘evrenler arası geçiş’ gibi söylentilere maruz kalmış olsa bile bu çukur aslında gölün kapasitesinin aşıldığı zamanlarda su deposu olarak kullanılan fazla suyun depolanabilmesi için bir dolu savaktır.

  Birden fazla çeşidi bulunan dolu savaklar, barajlarda, göllerde fazla suyun alınmasını ve akıtılmasını sağlayan yapılardır. Dolu savaklar taşkın sırasında çevreye zarar vermeden herhangi bir aşınmaya sebep olmadan fazla suyu depolar.

  Berryessa Gölünde bulunan dolu savak çeşidi: kuyu tipi dolu savaktır. Rezervuarı maksimum su seviyesinde ve huni biçimindedir. Bu dolu savak, fazla suyu gölün gövdesinin altında bulunan tünele ulaştırarak, taşkın oluşumuna engel olmuş ve fazla suyu depolamış olur.

  Gölde yüzmek mümkün mü ?

  Berryessa’nın çevresinde belirli yerlerinde plajlar mevcuttur.Bunun yanında gölde balık tutulabilir. Kayık, kano, kürek çekme gibi su faaliyetleri de mümkündür.

  Göl çevresinde kamp yapmak için, piknik yapmak için, bisiklet sürmek için ve doğa yürüyüşü yapmak için uygun alanlar, parkurlar bulunmaktadır.

  Yazan: Benan İLK

  Kaynak*

  Kaynak**  

  YouTube Kanalımız

  Benan İlk
  Bilim, mühendislik, matematik ve fizik ile ilgilenen gezgin bir makine mühendisi adayı.

  Popüler Yazılar

  Önceki İçerikBir Başka Parçacıklar
  Sonraki İçerikSüper Dişi Sendromu

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: