Evcil Hayvanımız Sayesinde Zihnimiz Daha Sağlıklı

Evcil Hayvanımız Sayesinde Zihnimiz Daha Sağlıklı

Yapılan bir ön araştırmaya göre, özellikle beş yıl veya daha uzun bir süre boyunca bir köpek veya kedi gibi bir evcil hayvana sahip olmak, yaşlı yetişkinlerde daha yavaş bilişsel gerileme ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

Evcil Hayvanımız Sayesinde Zihnimiz Daha Sağlıklı

Michigan Üniversitesi Tıp Merkezi’nden ve Amerikan Akademisi üyesi olan Tiffany Braley, ve çalışma arkadaşları bilişsel gerileme ve evcil hayvan bağlantısı üzerine çalışıyor. Önceki çalışmalar, insan-hayvan bağının kan basıncını ve stresi azaltmak gibi sağlık yararları olabileceğini öne sürmüştü.

Yapılan çalışmada, başlangıçta normal bilişsel becerilere sahip olan ve ortalama yaşı 65 olan 1.369 yaşlı yetişkinin bilişsel verilerini inceledi. Toplamda %53‘ü evcil hayvan sahibi ve %32‘si beş yıl veya daha uzun süredir evcil hayvan sahibi olanlar olarak tanımlanan uzun süreli evcil hayvan sahipleriydi. Çalışmaya katılanların %88’i beyaz, %7‘si Siyah, %2‘si Hispanik ve %3‘ü başka bir etnik köken veya ırktandı.

Bu çalışmada, insanlara çoklu bilişsel testler verildi. Araştırmacılar bu bilişsel testleri, her bir kişi için sıfırdan 27’ye kadar değişen bir bileşik bilişsel puan geliştirmek için kullandılar. Bileşik puan; çıkarma, sayma ve kelime hatırlama testlerini içeriyordu. Araştırmacılar daha sonra katılımcıların bileşik bilişsel puanlarını kullandılar ve yıllarca evcil hayvan sahipliği ile bilişsel işlev arasındaki ilişkileri tahmin ettiler.

Altı yıl boyunca, evcil hayvan sahiplerinde bilişsel gerileme puanlar daha yavaş bir oranda azaldığı ortaya çıkmıştır. Sonuçlar, uzun süreli evcil hayvan sahiplerinin, evcil hayvan olmayanlara kıyasla altı yılda ortalama 1,2 puan daha yüksek bilişsel bileşik puana sahip olduğunu gösterdi. 

Araştırmacılar ana faktörün stres olabileceğini düşünüyor.  Evcil hayvan sahipliğinin potansiyel stres tamponlayıcı etkileri sonuçlar için en mantıklı açıklama olabilir. Fakat bu açıklamaların kanıtlanması için yeni araştırmalar yapılması gerekiyor.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*