Daha Fazlası

  Evren Boşluktan mı Oluştu ve Evren Tek mi?

  Evren Boşluktan mı Oluştu ve Evren Tek mi?

  Kuantum vakum dalgalanmaları: Heisenberg’in belirsizlik prensibine göre bir cismin konumunu ne kadar kesin bir şekilde ölçülürse, momentumunu o derece belirsiz hale gelir. Bu nedenle bu iki niceliği aynı anda kesin ölçemeyiz. Bu ikili durum konum-momentumda olduğu gibi, enerji-zamanda da geçerlidir. Enerji ve zaman arasındaki bu belirsizlik kısa süreliğine enerjinin konumu yasasını ihlal edilebilir kılar. Bunun sebebi enerjinin çok kısa süreliğine tespit edilemiyor olmasındandır. 

  Plank Rasathanesi düzenlediği Evrenin Fotoğrafı

  Bu da bizlere boşluktan bir an için, geri verilme koşulu ile enerji ödünç alınabileceği anlamına geliyor. Peki evren ödünç alınabilen bu enerjiden yani boşluktan oluşmuş olabilir mi?

  Kozmik Enflasyon teorisi sonucunda evrenin enerjisinin sıfıra yakınsar olduğunu biliyoruz. Bu da evrenin enerjisini geri vermesi çok uzun zaman alacak. Öyle ise kuantum dalgalanmalar sonucu oluşan bu evrenimiz neden tek olsun? 

  Birden çok evren olamaz mı?

  Schrödinger’in kedisi deneyini biliyorsunuzdur. Gözlemlenmesi mümkün olmayan bir kutu içerisine bir kedi konur. Bu kutuda %50 ihtimalinde patlama olasılığı olan bir zehir bulunur. Bu zehir patlarsa kedi ölür. Patlamaz ise kedi yaşar. İşte kuantuma göre ise kedi ne canlıdır ne de ölü. Ölçüm yapılmadığı müddetçe her iki durumda lineer kombinasyon halindedir. 

  Paralel Evrenler 

  Paralel evrenler fikrini ilk ortaya atan isimler arasında olan Hugh Everett, ilk kez gözlemcinin bölünmesinden söz eder ve bu fikri ile kuantum mekaniğine farklı bir bakış açısı getirir. Bu fikire göre kedinin canlı olduğu bir evren ve ölü olduğu başka bir evren mümkündür. Peki bu nasıl mümkün?

  Evren Boşluktan mı Oluştu ve Evren Tek mi?

  İlk başta sistemi tanımlayan tek bir olasılık vardı. İşin içine gözlemcinin yani gözlemin girmesi ile gözlemcinin ve kutunun toplam dalga fonksiyonu ortaka çıktı. Gözlemci gözlemini diğer birine aktardığında ise duruma diğer bir gözlemci de dahil olur. Bu şekilde diğer bir dalga fonksiyonu da devreye girer vu bu şekilde devam ederek gider. Bu da bizlere bütün evrenimizin tek bir dalga fonksiyonu ile ifade edilebileceği anlamına gelir. 

  Yani kutunun içindeki kedimize geri dönersek bu durum için iki farklı evenden bahsedebiliriz. Birden fazla gözlemci farklı olayların farklı sonuçları gözlemlemek için vardır. Bir evrende bir gözlemci A sonucunu gözlemliyorken diğer bir evrende bizim eşimiz yani bizim benzerimiz olan gözlemci ise A sonucun tam tersi B sonucunu gözlemliyor. 

  Bu olay da bizlere verdiğimiz her karar ile tıpkı bir ağaçtaki dalanma gibi farklı evrenler oluştuğu anlamına geliyor.

  Yazan: Selim ÖZTEMEL

  Kaynak: Çoklu Evrenler Kuantum Fiziğinin Evrenleri / John Gribbin

  YouTube Kanalımız

  Selim Öztemel (Platin Yazar)https://cilginfizikcilervbi.com
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: