Evren Ölüyor mu?

Evren Ölüyor mu?

Bilim insanlarının bazıları, evrenin yavaş yavaş sonuna geldiğimizi iddia ediyor. Galaksi ve Kütle Demeti (GAMA) projesi çerçevesinde 200 binden fazla galaksinin 21 farklı dalga boyunda yaydığı ışıkları inceleyen bilim insanları, evrenin enerji üretiminin son 2 milyar yıl içerisinde yaklaşık %50 oranında azaldığını buldular. Bu veriler için hem yeryüzündeki hem de gökyüzündeki teleskoplar kullanıldı.

Evren Ölüyor mu?

Avustralya’daki Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Simon Driver, “Evrendeki enerji miktarını hesaplamak için 200 binden fazla galaksinin farklı dalga boylarında yaydığı ışıkları analiz ettik. Evren, tıpkı yorgunluktan kanepesine yığılan ve battaniyesine sarılan yaşlı bir adama benziyor ve bu yaşlı adam, yavaş yavaş son uykusuna hazırlanıyor” diye belirtti.

Yıldız doğum oranı giderek azalıyor. Bu da evrendeki enerji miktarının gitgide hızlanarak azalmasına neden oluyor.

Evren Ölüyor mu?

Sussex Üniversitesi’nden Dr. Stephen Wilkins “Yıldız oluşumu, birkaç milyar yıl önce en üst seviyeye ulaştı. Daha sonra da düşmeye başladı. Evrende halihazırda var olan yıldızlar, yaşlandığı için ürettikleri enerji miktarı da azalıyor. Son iki milyar yılda evrendeki enerji miktarı, yüzde 40 oranında azaldı. Yıldız doğumu, azalmaya devam edecek. Dolayısıyla evren de giderek zayıflayacak. Gel gör ki evrenle ilgili bilgilerimiz, hala çok az. Tek bildiğimiz bu sürecin milyarlarca yıl alacağı. Şimdilik endişelenmeye gerek yok” dedi.

Bilim insanları, geniş bir evren tarihçesi hazırlamak için, evrendeki enerji miktarını haritasını çıkarmaya başladılar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*