Daha Fazlası

  Evrendeki Süper Enerji: Kuasar Nedir?

  Evrendeki Süper Enerji: Kuasar Nedir?

  Kuasarlar milyonlarca milyarlarca ışık yılı uzaklıkta olan çok eski görüntülerine tanıklık ettiğimiz aktif gök ada çekirdekleridir. En uzak kuasarlarla aramızdaki mesafenin büyüklüğünden ve ışığın sınırlı hızından dolayı kuasarları ve etrafındaki boşluğu ancak evrenin çok eski zamanlarında var olduğu halleriyle görebiliriz.

  Evrendeki Süper Enerji: Kuasar Nedir?

  Kütleleri değişmekle beraber keşfedilen kuasarlar arasında kütlesi güneşin 1 milyar katı büyüklükte olan kuasarlar da mevcuttur. Evrenin en yüksek enerjisine ve en parlak ışığına sahiplerdir (evrenin en uzak yerinden bile; 13 milyar ışık yılı uzaklıktan görünebilirler). Peki bu muazzam enerjiyi nereden mi alıyorlar? Hiç şüphesiz cevap kara deliklerdir. Öyle ise şu ana kadar edinilen bilgiler doğrultusunda kuasarları detaylı bir şekilde açıklamaya.

  Bir kuasarın merkezinde süper kütleli kara delik bulunur. Süper kütleli kara deliğin oluşması için de iki kara deliğin birleşmesi meydana gelmeli. Kara delik, çok yüksek çekim gücüyle etrafındaki her şeyi, ışığı bile içine çeker. Bu çekme esnasında kara delik etrafında tozlar, gazlar ve yabancı cisimlerden oluşan bir disk oluşur. Kara deliğin muazzam çekimi ile bu diskte olan materyaller arasında devasa bir sürtünme meydana gelir. Bu maddelerin ışık hızında hareketi ile oluşan sürtünme, milyonlarca dereceye ulaşan sıcaklıklar ortaya çıkarır. Sıcaklıktan dolayı yayılan yüksek miktarda radyasyon ise ışık olarak görülür. Bu ısı ve ışık kuasarı besler. Kuasarların yaydıkları enerji Samanyolu Galaksisinin yaydığı enerjinin yaklaşık 200 ila 400 katıdır. Yayılan radyasyon spektrum X ışınların ve kızılötesine yakın ultraviyole ışınları yayarken, bazı kuasarlar güçlü radyo dalgaları ve gama dalgaları da yayabilmektedir.

  Her ne kadar oluşumlarıyla ilgili bilgiler verilmeye ve bu doğrultuda çalışmalar yapılsa da kuasarlar hala birçok açıdan gizemini korumaktadır.

  Yazan: Tuba DEMİRHAN

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

   

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: