Evrensel Grip Aşısı Umut Verdi

Evrensel Grip Aşısı Umut Verdi

Gribin 20 alt tipine karşı antikor üreten mRNA aşısı geliştirildi. Aşı fare ve gelincikler üzerinde başlatıldı oldu. Eğer insanlar üzerinde de başarılı olursa, ilk evrensel grip aşısı geliştirilmiş olacak.

Grip virüsü çok hızlı ve sürekli evrim geçiriyor. Bu yüzden grip aşısı üreticileri için değişken özellik taşıyor. Günümüzde kullanılan grip aşıları, her yol dolaşımda olan spesifik varyanta göre güncelleniyor ve bağışıklık oluşturuyor. Bazen de öngörülen aşılar başarmışız da olabiliyor. Dolayısıyla aşının o yıl istenildiği kadar etkili olmamasına neden oluyor.

Bu yüzden bazı bilim insanları, her yıl güncellenen grip aşısı yerine, evrensel bir aşının geliştirilmesi üzerine çalışıyorlar. Günümüze kadar geliştirilen tüm evrensel grip aşıları onay almayı başaramamıştı. Fark Pennsylvania Üniversitesi’nden Scott Hensley ve çalışma arkadaşları, mRNA molekülerine dayanan yeni bir aşı geliştirdi. Geliştirilen bu aşı, influenza A ve B tiplerine yol açan 20 varyantın protein parçacıklarını kodluyor. Bu yöntem Pfizer/BioNTech Covid aşısında da kullanılmıştı. 

Fareler üzerine yapılan deneylerde bu 20 varyanta karşı antikor üretildiği görüldü. Bu antikorlar da 4 ay kadar aktif halde kaldı. Gelincikler üzerinde de yapılan deneyde benzer sonuçlar elde edildi. mRNA aşılarının en önemli özelliklerinden biri de yumurtalara ihtiyaç duyulmamasıdır. Şimdi de klinik deneylerde de aynı sonuçların aşınması bekleniyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Promising universal flu vaccine could protect against 20 strains, 24.11.2022, NewScientist

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*